PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Valeč [ Historie (archivní dokument) ]

Jméno Valeč vzniklo někdy v 1. polovině 13. století ze jména Válek, tj. asi jakéhosi Valentina, který zde měl dvůr. Ve 14. století tu stála tvrz rytířů z Valče, místo samotné je poprvé v písemných pramenech uváděno k roku 1358. Privilegium Vladislava Jagellonského ze 2. prosince 1514 byla Valeč povýšena na městečko, čímž získala mimo jiné právo na týdenní a výroční trhy, také právo pečetit zeleným voskem.

Ke konci vlády významného rodu Štampachů, který během dvou století (1517 - 1721) podstatně ovlivnil vzhled města, vznikl na místě gotického hradu dominantní zámek, barokně dostavěný až za jejich nástupců Globenů v letech 1730 - 1733. Novobarokně byl pak zámek upraven ještě v 90. letech 19. století. V dubnu 1976 jej však značně poškodil požár, jehož následky se dodnes nepodařilo odstranit. U zámku se nalézá známý park s kopiemi soch Matyáše Bernarda Brauna, hodnotný i po stránce dendrologické. Významnou památku Valče představuje v neposlední řadě zámecký kostel nejsvětější Trojce, podstavený architektem G. A. Biana Rossou v letech 1710 - 1728. Před ním pak sloup Nejsvětější Trojce F. M. Kaňky z roku 1725 se sochami českých patronů z dílny M. B. Brauna. V městečku jsou k vidění i další zajímavé stavby, např. budova fary či městského kostela sv. Jana Křtitele. Valeč by měla být pro svou architektonickou krásu a citlivé zasazení do překrásné krajiny Doupovska často vyhledávaným místem. Až budou všechny její památky nakonec opraveny, stane se jistě barokním skvostem západních Čech.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecvalec.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.10.2004 v 13:57 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA