PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Blatce [ Historie (archivní dokument) ]

Rekreační ves Blatce leží 20 km od České Lípy směrem na Dubou v Konrádovském dole. Připomínány na poč. 15. stol., kdy patřily k Housce. Je zde 250 obyvatel z toho 50 trvale bydlících a zbytek jsou chataři.K obci Blatce patří i Blatečky, někdy se jim říkalo i Malé Blatce. Mají společnou historii i jazykový základ a vývoj. Blatce leží 6 km jihovýchodně od Dubé, Blatečky 1,5 km odtud na jihozápad. Jde o staré české osady (ještě začátkem tohoto století užívalo německé obyvatelstvo pomístního jména Tschihadel). Dělí se na 2 části. Horní je přístupná ze silnice od Dubě, malý kousek za odbočkou na Blatce polní cestou vpravo. Druhá část Blateček je rozložena podél silnice z Dubé na Mšeno. V blatečkách je několik dobře zachovalých stavení, např. čp. 12 a 13. Východiště do sousedních bočních údolí s horolezeckými terény v pískovcích (Pohádkový důl, Kraví rokle, Itálie). Západně nad silnicí skupina skal zvaná Sněhurka a sedm trpaslíků. V Blatečkách bydlí starosta obce pan Studnička. Kromě Blatečků spadá pod Blatce: Tubož, Konrádov, Houska, Roveň a Bežkov.

Původní místní jméno bylo podle povahy půdy Bláto, pro menší osadu zdrobněno na Blatce. Podle velikosti obcí bylo už velice brzo používáno přívlastků, čímž odpadla nutnost dvou jmen a substantiv část byla společná: Blatce. V němčině tento stav setrval, v češtině časem pominulo chápání jména Blatce jako deminutiva a pro menší z obou obcí bylo utvořeno nové deminutivum Blatečky. Koncovka plurálu svědčí, že v té době už nebylo jméno Blatce chápáno jako singulár neutra, ale jako plurál, asi podle analogie kopečky: kopce, pak tedy i Blatečky: Blatce. Substantivum bláto, stsl. blato, vzniklo západoslovanskou metathesí z psl. +bolto /viz ruské boloto/ s významem "močál, třasovisko". Deminutivum Blatce bylo utvořeno staročeskou příponou -ce /jako srdce, slunce ap./. Německé názvy konzervovaly stav až do 16. století, pak došlo k rychlé germanizaci.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 06.10.2004 v 10:26 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA