PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Oldřichov v Hájích [ Historie (archivní dokument) ]

Obec Oldřichov v Hájích, kdysi součást panství Frýdlant v Čechách, patřila od roku 1850 do roku 1920 k politickému okresu Frýdlant v Čechách. Od roku 1920 patří do okresu Liberec. Obec se sestává z Oldřichova, starého více než 600 let a z mnohem mladší obce Filipka. Roku 1925 k tomu byl přičleněn ještě Betlém, který do té doby patřil k sousední obci Fojtka.

Obec Oldřichov v Hájích leží v údolí Jizerských hor, tvořících dva horské hřbety - Hejnického horského hřebene a Hřebene Fojtka - Kateřinky.

Nejvyšším kopcem v okolí je 721 metrů vysoký Špičák. Do prostorného skalního vršku je vytesán letopočet 1890. Tato oblast je velmi vyhledávaná horolezci. Je tu řada žulových kvádrů a roztodivných tvarů skal s komíny, spárami a žlaby. Ostré hrany skalních krystalů na svislých téměř uhlazených stěnách jsou zpravidla jedinými pomocníky pro nohy a ruce horolezce. Nejvýznamnější věží je asi Uhlířova čapka, která byla zdolána poprvé v září 1891 Adolfem Gahlerem.

Vyskytuje se tu několik odrůd žuly: žula žlutobílá, písmová. Žíly křemene, uložené tu a tam v žule, obsahovali kdysi polodrahokamy. Hledači kamenů tu nacházeli křišťál, záhnědu, topasy, ametysty a jiné drahokamy jako je slída, bělec, muskovit a živec.

Oldřichovem protéká řeka Jeřice.

Název obce Oldřichov je již zaznamenáno v urbáři roku 1361, později Wes Oldřichov, zaznamenáno naposledy r. 1751. Německý název Busch-Ullersdorf se poprvé objevuje na mapě roku 1720, později Pusch-Ullersdorf. Název Oldřichov vznikl zřejmě na počest majitele panství Oldřicha II. z Biberštejna.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.oldrichov.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 02.11.2004 v 14:47 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA