PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dějiny obce Víchová nad JIzerou [ Historie (archivní dokument) ]

Dějiny obce Víchová souvisejí s panstvím Štěpanickým pak Brannským a naposledy pak Jilemnickým. Kdy a jak obec vznikla, nelze přesně zjistit,jisté ale je "že patříc k hradu Štěpanickému, který obývali počátkem 13. století mocní páni z Valdštejna, také v té době vznikla". Dle pověsti byl v obci majitelem svobodného statku zeman Wich, od něhož se odvozuje jména obce. Stará obecní pečeť nese jméno Wess Wichova a ve znaku má snop nebo Vích, uprostřed povříslem spoutaný a nahoře zakončený vějířem klasů. Uvedený zeman Wichrozdělil majetek svým pěti synům. Panství měnila své urozené majitele a od roku 1701 bylo bývalé panství štěpanické opět zceleno a pány celých Krkonoš i podhůří se stali Harrachové.
Kolem roku 1627 měla Víchová 44 statků osedlých s koňmi a 17 chalupníků poplatných. Na svahu vrchu Chmelnice se na 15 korcích pěstoval chmel pro pivovar ve Branné.

První zmínka v kronice o Horní Sytové potvrzuje, že v roce 1492 zde stála, podobně jako v Jilemnici, Roprachticích, Jablonci tvrz. Je zde také psáno, že základem jména Sytová bylo příjmení Syta, které povstaloz adj. Sytý, jako příjmení Bohata a Lacina. Není bez zajímavosti, že i obec Horní Sytová měla svůj znak. Byl to ovál na výšku 24*28 mm: havíř v dlouhém, rozhaleném plášti, s vysokou čepicí, v pravici s napřaženým hornickým kladivem - nápis Wess SITTOWA. Obec Horní Sytová byla již v minulém století při toku Jizerky poměrně průmyslová. Asi v roce 1872 byla postavena pila a mlýnice na mletí pilin při č.p. 1 a 2t.j. v objektu zvaném Havlenka. V soutokovém klínu řek Jizera a Jizerka, v místě, které později dostalo jméno Arnoštov, byl nákladem 70 tisíc zlatých základního kapitálu postaven a uveden do provozu velký železářský podnik. Když huť v roce 1850 vyhořela, nebyla obnovena a asi v roce 1902 byla na jejím místě postavena papírna.

Obec Lhota Víchovská má své jméno z dob poddanství. Leží v ústraní, ale pobyt v ní pro její polohu je velmi příjemný. Obec to byla převážně zemědělská, v mnoha domech se předlo. V období první světové války, kdy zdejší chudý lid velmi hladověl a chodil v hadrech, byl obci odejmut i zvon z místní zvonice a to občané velmi těžce nesli.

V roce 1960 došlo ke sloučení Horní Sytové, Víchovské Lhoty a Víchové do jednoho celku. O Dalších významné události týkající se naší obce se dočtete i na stránce "Kultura", dále na stránce "Sport" a v neposlední řadě i výpiscích z obecní kroniky v jednotlivých vydáních "Víchu".

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://sweb.cz/ouvichova

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 03.11.2004 v 11:44 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA