PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

SLAVÍK Josef [ Osobnost ]

SLAVÍK Josef (* 26. 3. 1806 Jince, + 30. 5. 1833 Budapešť) - český houslový virtuos a skladatel

První hudební vzdělání čerpal u svého otce, učitele. Pro neobyčejné nadání získal podporu hraběte z Vrtby, který ho už v 11 letech vyslal na pražskou konzervatoř. Ve třídě vysoko vynikal nad starší spolužáky, a tak už v necelých 18 letech byl angažován do orchestru Stavovského divadla. Sólově koncertoval po Čechách, roku 1825 například v lázních Teplice, kde se seznámil s Goethem. Téhož roku se při svém vystoupení v Praze projevil i jako skladatel - přednesl svůj houslový koncert fis-moll. V té době si našel přátele mezi českými obrozenci, mj. F. Palackým a J. Jungmannem. Další studia absolvoval ve Vídni, kde také od roku 1829 hrál v orchestru dvorní opery. K jeho uměleckým přátelům a obdivovatelům patřili takoví hudební velikáni jako Franz Schubert či Frederick Chopin, který mu předpovídal, že překoná i legendárního Paganiniho. Právě tento italský virtuos byl Slavíkovi velkým vzorem, k čemuž přispělo i jejich osobní setkání. Díky své vynikající hře a zcela mimořádně bravurní technice si Slavík nakonec vydobyl přízvisko "český Paganini".

Vysoká ctižádost jej vedla k neúnavnému studiu až za cenu podlomení zdraví. Uprostřed skvělých triumfů zemřel sotva sedmadvacetiletý na turné v Budapešti na tyf. Zde byl také pohřben a v roce 100. výročí jeho úmrtí byly ostatky pietně exhumovány a přeneseny na vyšehradský hřbitov v Praze.

Spolu s F. Laubem a Františkem Ondříčkem patřil k trojhvězdí české houslové školy v období před J. Kubelíkem. Roku 1947 o něm Václav Krška natočil film (Housle a sen), v němž houslové party byly svěřeny vynikajícímu polskému virtuosu Kawaciukovi, a Jaroslav Křička o něm složil operu Český Paganini.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 04.11.2004 v 13:51 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA