PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Rosice [ Historie (archivní dokument) ]

Rosice obsahují dvě původně samostatné obce, Rosice a Seslávky. Název Seslávky se udržuje do dnes, ale málo obyvatel tuší, že ještě roku 1970 se železniční stanice jmenovala Rosice-Seslávky. Rosice se prvně připomínají v roce 1318 jako vladycké sídlo. Seslávky jsou starší, již v roce 1131 připomínané jako statek olomouckého biskupství. V průběhu staletí se vystřídala řada držitelů rosické panství jako Talackové, Berkové a Kinští.

Původní náves se rozkládala po obou březích potoka a procházela jí stezka vedoucí z Chrudimi do Luže. Tvrziště se do dnešní doby nezachovalo, plocha byla totálně změněna při regulaci Žejbra. Bývalo lokalizováno v poloze mezi Rosicemi a Seslávkami, mezi dvěma rameny Žejbra. Existenci tvrze lze předpokládat i v Seslávkách, pravděpodobně v místě zvaném Labouň.

V 16. století došlo ke spojení obcí za vlastnictví Talecků z Ještětic. R. 1611 získali obec Berkové z Dubé. Začali se stavbou zámku ještě ve stylu pozdní renesance. Další objekty v areálu zámku už patří do období baroka. Poslední majitelé statku rosického byli Kinští. Pokračovali ve stavebních pracech na areálu zámku, byla vystavěna např. kaple "Nejsvětější svátosti oltářní". Na oltáři býval obraz od Petra Brandla - "Poslední večeře páně", který koncem I. světové války Kinští odvezli do Vídně.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.webpark.cz/rosice

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 127, 29.11.2004 v 14:15 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA