PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zkamenělý zámek [ Дворец ]

Skupinové skalisko Zkamenělý zámek leží 3 km východně od Svratouchu ve výšce 765 m. Skalní útvar je z východní strany obehnán náspem a dvojitým valem. Podle vykopaných nálezů prováděných v 80. a 90. letech minulého století se vědečtí pracovníci shodli na tom, že jde o místo s předhistorickým (neolitickým) a s historickým (slovanským) osídlením. Zkamenělý zámek nebyl tvrzí-nýbrž hradištěm, v němž se vystřídalo mnoho rodinných čeledí v přestávkách a v různých dobách (kamenné, bronzové, železné).

Je pravděpodobné, že toto místo bylo za staroslovanské do pojmenováno. Ve starých letopisech uváděný název "Strahwiow" se asi vztahoval nejen k potoku, ale i k návršnímu hradišti. Jméno tohoto místa bylo vykládáno rozporně. K. V. Adámek se mylně domníval, že jméno osady Karlštejna vzniklo přenesením z berounského Karlštejna. Rovněž jeho konstatování, že původní název starého hradiska je Zkamenělý zámek-zcela mylné.
Nejpravděpodobnější výklad pojmenování hradiska Karlštejn nebo Kalštejn: bylo utvořeno německým lesním personálem podle velkého holého kamene, tj. holý kámen německy kahl - stejn. Z toho lid pak utvořil Kalštejn.

Původ je tedy nepochybně německý. Odpovídá tomu i zápis ve svratecké farní matrice z doby, kdy ne vznikjící osadu bylo přeneseno jméno nejbližšího pojmenovaného místa (hradiska Kalštejna) a kdy se pak pro hradisko ujal název Starý Kalštejn nebo Karlštejn. Název Zkamenělý zámek se objevil až v druhé polovině 19. století, kdy zapracovala lidová fantazie, která viděla v nápadně utvářené soustavě skalisek " zkamenělý zámecký útvar ( věž, okno, schody atd.).

Při výkopech v prostoru Zkamenělého zámku zde bylo nalezeno několik předmětů: úlomky kamenného mlatu, žernov, drtidlo, hlavička zvířete, množství kostí zvířat, železné nasazovací a bodací šipky, velké množství úlomků z hliněných nádob a řada drobných železných předmětů. Většina nálezů se nachází v muzeích v Hlinsku, v Poličce a v Chrudimi.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.svratouch.cz

Typ záznamu: Дворец
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 127, 29.11.2004 v 15:19 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA