PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Památník padlých v Martinicích [ Pomník či památník ]

Bez květů bez ozdob nechte nás spát dříve jen bolest jste dovedli dát. Jak květy jara jsme na něž mráz dých. Jsme strašnou obětí za cizí hřích.

Dvanáct mladých mužů z Martinic se nevrátilo z I. světové války. Občané najejich památku společným úsilím vybudovali památník. Na památník bylo vybráno na 7000 Kč za něž sochařský mistr Rajmer, rodák z Přílep, na návsi zhotovil památník a do bílého mramoru zasadil fotografii každého padlého z předválečné doby.

Pod pomníkem je naveženo pět fůr lomového kamene ze skaly Bilanské. Z lesů ho . dovezli zadarmo Fuksa Alois č. 43, Bakala Jaroslav č. 14, Bakala Josef č. 45 a Prášil František č. 6. Kámen bezplatně do základů uložili Tomaník František a Krejčí František. Celý pomník pak dovezl bezplatně Prášil František č. 6.

Dne 21.9.1921 bylo uspořádáno slavnostní odhalení památníku obětem války. Slavnostní řeč přednesl profesor Šulák z Holešova, rodák z Břestu. Odevzdal takto tento pomník ku ochraně všem občanům v Martinicích. U pomníku byla také sloužena polní mše a jakýsi neznámý kněz měl kázání.

2. července 1921 radnice rozhodla o sbírce na pomník padlých. Tuto sbírku zorganizovali martiničtí radní: pan Hanák František, Peška Karel, Prášil František ml.a Fuksa Alois.

V době II. světové války německé úřady nařídily odstranění všech symbolů, které připomínaly naší republiku. Tak byl odstraněn dobový státní znak na pomníku padlých, byl odstraněn verš z pomníku a současně také byla odstraněna lípa svobody.

Již v minulém období byla znovu vysazena u památníku lípa svobody, o kterou se postaral pan Vaňhara Josef, č. 40.
Obecní zastupitelstvo rozhodlo o znovuobnovení původního nápisu na památníku a současně i o znovuobnovení státního znaku. Práce na renovaci a opravě památníku provádí pan Dezidor Halmeš z Jankovic.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 27.12.2004 v 13:32 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA