PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Poutní kostel Panny Marie Bolestné [ Poutní místo ]

Vrch Homoli s poutním kostelem najdeme v severním výběžku Svitavské pahorkatiny, asi 5,5 km severně od Chocně. Kostel založila hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte, rozená Žďárská roku 1692. V témže roce ještě nechala před průčelím kostela postavit široké přímé schodiště, které se skládalo ze 153 stupňů a 16 odpočívadel, podle počtu Zdrávasů a Otčenášů celého růžence. Schodišťové zábradlí bylo opatřeno nákladnou sochařskou výzdobou. Po stranách jeho horního konce byly přistavěny dvě kaple. Roku 1740 se při velké vichřici zřítila věž a roku 1864 kostel úplně vyhořel. Roku 1778 byl založen hřbitov s kostnicí kolem kostela a výstavba areálu byla zakončena roku 1805 zřízením zvonice.

Ke kostelu na Homoli vede vozová cesta z Malé Lhoty. Působivější je však přístup po zmíněném schodišti. Sochařská výzdoba se sv. dvojicemi Vincence z Pauly a Antonína z Padovy, Felixe z Alois a Jana z Mathy, Vojtěcha a Linharta v doprovodu andělů držících nástroje Kristova umučení, Marie Sedmibolestné a Panny Marie staroboleslavské, sv. Jana Evangelisty a Marie Magdaleny byla bohužel z části zničena a rozkradena v devadesátých letech minulého století. Průčelí jednolodního kostela s trojbokým závěrem a přistavěnou věží zdobí jen jednoduchý volutový štít.
Vnitřní zařízení je rokokové a novodobé. Bohatě zdobený oltář je z roku 1779. Pod baldachýnem v jeho středu je umístěna krásně řezaná barokní Pieta z konce 17. století. Boční oltáře jsou pseudobarokní. Za zmínku stojí barokní kopie milostného obrazu Panny Marie z Ústí nad Orlicí, která je umístěna v presbytáři.




Literatura:

60 POUTNÍCH MÍST do kapsy
Petr Dvořáček
Ingrid Hanzlíková

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Poutní místo
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.01.2005 v 13:28 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA