PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Muzejní spolek Velkobítešska [ Muzeum ]

Muzejní spolek Velkobítešska
znak muzea a muzejního spolku
MUZEJNÍ SPOLEK
Lidé z muzejního spolku pečují přímo o rozvoj lidové kultury (především hudba, zpěv, tanec, lidová slovesnost apod.). Pravidelně pracují s dětmi a mládeží, pořádají národopisné akce jako např. krojované bály, přehlídky, místních dětských folklorních skupin "Mladé Bítešsko", foklorní festivaly "Setkání na Podhorácku", každoroční předadventní scénický pořad v místním kulturním domě "Na bítešském jarmarku". Samozřejmě se podílejí i na dalším folklorním dění v městečku v průběhu celého roku.

Velmi důležitou součástí Muzejního spolku je Národopisný soubor Bítešan, který společně s jeho dětskými a dospělými složkami oslavil v roce 2005 již 40. výročí svého založení.
Národopisný soubor Bítešan byl založený v roce 1965. Byla to taneční skupina asi třiceti dívek, později přibylo i několik chlapců. Složení souboru nebylo stabilní, obměňovalo se, jak zakládající členky odrůstaly a na jejich místa přicházely mladší ročníky dětí. Také činnost souboru byla v průběhu let proměnlivě intenzivní, v některých obdobích byla velmi živá, několikrát zcela ochabla. V nové době zájem veřejnosti o lidovou tanec a zpěv neobvykle vzrostl - začíná se psát novodobá historie souboru. Bítešan v současnosti je volným sdružením pěti různých věkových skupin místních obyvatel, kteří se věnují tancům, písním a zvykům Podhorácka a Horácka. K tomu se počítají ještě dvě skupiny předškoláků - Bítešánek a Sluníčko. Celkem je ve městě asi 150 obyvatel, kteří se mimo samostatná folklorní vystoupení v rámci jednotlivých skupin zapojují do několika společných akcí. Na jaře je očekávanou událostí svatodušní obchůzka bítešských "Královniček" v nedalekém Jestřabí, kterou uzavírá lidová veselice na výletním místě za vesnicí. V červnu se již několik roků koná přehlídka všech místních dětských krojovaných skupin na nádvoří objektu muzea - je to výsledek celoročního snažení školní mládeže a předškoláků. V září o hodové sobotě se od roku 2003 dále ve Velké Bíteši pořádá folklorní festival "Setkání na Podhorácku". Poslední předadventní sobota patří celovečernímu folklornímu pořadu v kulturním domě nazvanému "Na bítešském jarmarku" - večer pokračuje taneční veselicí.

Národopis, muzejní spolek a místní folklorní život.
www.vbites.cz/muzeum
www.vbites.cz/folklor

KONTAKTNÍ ADRESA:

Muzejní spolek Velkobítešska
Silva Smutná
Masarykovo náměstí 5
595 01 Velká Bíteš
Česko (CZ)
tel: (+420) 566 532 383
fax: (+420) 566 532 383
Muzejní spolek Velkobítešska
NS Bítešan na X. Národním krojovém plese ve Žďáře n.S.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.vbites.cz/muzeum

Typ záznamu: Muzeum
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 10.02.2007 v 21:48 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA