PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tří králové v Kovářově [ Народные традиции ]

Tříkrálová obchůzka v Kovářově (2006)
Tříkrálová obchůzka v Kovářově (2006)
Na den svátku Tří králů 6.ledna se scházejí děti z Kovářova k obchůzce po vsi. Převléknou se za Kašpara, Melichara a Baltazara a navštěvují jednotlivé domy, aby zde povinšovaly domácím štěstí, zdraví a dlouhá léta.

O lidových zvycích se dovídáme i z knihy Čeňka Zíbrta, rodáka z Kovářovska, "Veselé chvilky v životě lidu českého", ze které vybíráme:

Oblíbenou zábavou, jejíž původ dlužno hledati v křesťanské legendě o sv. Třech králích, bylo a jest posud chození Tří králů, chození s hvězdou. Staročeská pacholata chodívala "s hvězdou", připomínajíce přiměřenými zpěvy památku Tří králů. Zpěvy ty bývaly dramatisovány a tak vznikaly tříkrálové hry, komedie o Třech králích.
Na den sv. Tří králů a dny následující chodil "kantor" (později učitel) od domu k domu ve farní osadě, aby napsal katolickým hospodářům na dveřích nebo na jiném přiměřeném místě svěcenou křídou "tři krále". Psala se pouze písmena začáteční K+M+B, někdy místo "K" také "C". Za napsání "tří králů" dávala se koleda peněžitá, groš i více. Tato dávka, prvopočátečně dobrovolná, stala se ponenáhlu zvykem a později povinností. Kde byla k očekávání značnější koleda, tu se psala ozdobná písmena proplétaná a mezi sebou spojená všelikými větvičkami, lístky a křížky. Za nimi neb pod nimi psal se letopočet. Někde provázel kantora kostelník, který s kadidelnicí v ruce vykuřoval obydlí. Také ministranti účastnili se průvodu jako zpěváci. Když v pozdější době učitelům bylo zapovězeno psaní "tří králů", nechtěli někteří hospodáři odváděti "koledy", namítajíce, že pouze za "psaní tří králů" se platí, a požadovali, aby se tak dělo dále.

manželé Milan a Pavla Škochovi, leden 2005

Na starobylou obchůzku s klibnou a kozlíky navázalo druhý den po tradici Chození s klibnou a kozlíky v Kovářově očekávané chození Tří králů, které v obci udržují samy děti. V chalupách zněla v podání králů Kašpara, Melichara a Baltazara koleda My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujem vám . . . (6.1.2006)
Tří králové na obchůzce obcí (2005)
Tří králové na obchůzce obcí (2005)

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kovarov.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 08.01.2006 v 17:11 hodin

Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
    FOLKLORNÍ AKCE
      TURISTIKA