PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Dům U Černé Matky Boží [ Stavební památka ]

Nejstarší kubistický dům v Praze si nechal postavit velkoobchodník František Josef Herbst podle projektu tehdy jednatřicetiletého architekta Josefa Gočára v roce 1912. Byl postaven jako první v novém kubistickém stylu na místě strženého barokního domu U Černé Matky Boží, nazývaný také U zlaté mříže. Od něj převzal název a původní znamení - barokní sošku černé Madony s dítětem umístěnou na nároží ve výši 1. patra za zlatou mříží. Černých madon je u nás asi dvanáct, nejznámější je v Loretě na Hradčanech. Tyto sošky bývaly umístěny v podzemních katedrálních kryptách u pramenů vody.
Klub Za starou Prahu velmi kritizoval tehdejší městskou radu za schválení demolice původní budovy. Novostavba však byla pro všechny příjemným překvapením. Nový pětipatrový dům s mansardami má masivní kubistický portál, fasádu, okna i schodiště a celý jeho kubistický vzhled jednoznačně patřící do 20. století je velmi citlivě vkomponován do historického okolního prostředí. Autor projektu dokázal do nové budovy citlivě vkomponovat i starý domovní znak. Kubisticky byl zařízen i interiér včetně nábytku a ostatních detailů. V objektu byla původně v suterénu vinárna, v prvním patře slavná kavárna Grand Café Orient, též kubisticky vybavená, ve druhém patře byly obchody s textilem, konfekcí a módním zbožím, ve třetím kanceláře, ve 4. patře byt a kancelář správce a v 5. patře komora, půda a prádelna. Po první světové válce kavárnu i obchody nahradila banka, po r. 1948 zde sídlil n. p. Výstavnictví.
V letech 1993 - 94 prošel dům celkovou rekonstrukcí podle projektu Karla Pragera, během níž byl uveden do původního stavu. Pomocí speciální pasty byl dům zbaven i nevhodného nátěru a podle dochované dokumentace byla na domě dobudována část prosklené střechy podle Gočárova návrhu, který nebyl původně proveden. V roce 2000 byla na dům osazena řezaná polychromovaná kopie sošky černé Madony zhotovené v ateliérech na Akademii výtvarných umění. V říjnu 1994 se správcem a uživatelem stalo České muzeum výtvarných umění, jež zde otevřelo stálou expozici českého kubismu z let 1911 - 19. Tato expozice si kladla za cíl prezentovat kubismus jako ucelený životní styl a dotýká se architektury (plány, projekty, fotografie), malby, plastiky i užitého umění. Mezi zajímavé exponáty patří např. Gočárova pohovka z roku 1913. České muzeum výtvarných umění uzavřelo expozici v Domě u Černé Matky Boží 30. ledna 2002. Muzeum českého kubismu bylo znovu otevřeno po rekonstrukci 28. 11. 2003, uživatelem je Národní galerie.

zdroj: Pražská informační služba

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Stavební památka
AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 2, 17.02.2005 v 13:56 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA