PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Ladislav Rejent z Proseče - práce ze dřeva [ Nositel tradice lidového řemesla ]

Držitel titulu
"Nositel tradice lidových řemesel" za rok 2001

Řezbářství a soustružení dřeva v městečku Proseč, známém v minulosti zejména výrobou zdobených dýmek, začalo v první polovině minulého století zanikat. Po druhé světové válce se stále ještě zhotovovaly pozoruhodné předměty a uchovávala znalost tradičních řezbářských a soustružnických technologií v rodině Rejentů.

Ladislav Rejent (nar. 1945) se vyučil u svého otce, který od počátku padesátých let spolupracoval s Ústředí lidové umělecké tvorby. Ve spolupráci s etnografy a výtvarníky této organizace se Rejentové podíleli na oživení soustružení dřeva a technologií jeho zdobení vybíjením plochými plíšky.

Ladislav Rejent vynikla nejenom kvalitou soustružnického zpracovávání různých druhů dřevin, ale také technikou zdobení dřeva vybíjením, jehož nejrůznější vzory se podařilo získat národopisnému výzkumu ÚLUV v řadě českých muzeí.

Podle návrhů výtvarníků Ústředí lidové umělecké výroby, ale i podle vlastních návrhů hotovil a dosud zhotovuje nejrůznější druhy dřevěných misek, dóz a galanterních předmětů s vysokou úrovní řemeslné dovednosti, ale i s výtvarnou invencí. Své znalosti a dovednosti předal i svému synovi, který po vyučení odešel na uměleckoprůmyslovou školu a stal se sochařem.

Ladislav Rejent vždy pracoval ve své dílně v ulici Terezy Novákové v Proseči, a po zrušení ÚLUV pokračuje dále ve své práci. Tradičními technologiemi hotoví obdobný sortiment výrobků jako v době existence ÚLUV, avšak rozšiřuje jej podle zájmu obchodníků. Snaží se však stále uchovávat techniku zdobení dřeva: vybíjení různými druhy kovových plíšků.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 09:51 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA