PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie MFSF Jánošikov dukát [ Historie (archivní dokument) ]

Historie Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošikov dukát se začala psát v roce 1999.

S nápadem na založení festivalu slovenského folkloru přišli Vlastimil Fabišik a Peter Lipták k tehdejšímu starostovi města Roţnov pod Radhoštěm Václavu Mikuškovi, aby se festival pořádal ve Valašském muzeu v přírodě. Jelikož byl starosta okouzlen slovenským folklorem, jeho dynamikou a na druhé straně i jemnou lyrikou, začal se budovat první ročník Jánošíkova dukátu. Přesvědčivým prvkem byla také skutečnost, že Slovensko je vlastně od Rožnova pouze doslova přes kopec.
Jelikož dva výše zmínění pořadatelé nebyli žádnými začátečníky v organizování festivalů, již první ročník naznačil, že se tento festival zařadí mezi ty, jež si trvale budou držet svoji vysokou hodnotu. 
Vlastimil Fabišik se autorsky podílel na pořadech MFF Strážnice, od roku 1993 byl programovým ředitelem armádního festivalu Rožnovská valaška, který po 20. ročníku skončil.  Během své vojenské kariéry spolupracoval s Centrem kultury Armády České republiky a Armádní folklorní asociací a byl tedy hlavou všech vojenských folklorních souborů v AČR. Pravidelně spolupracuje s Folklorním sdružením ČR a Obcí Slováků v ČR. Ve Zlínském kraji se folklor těší velké popularitě a je součástí života místních obyvatel. Také sousedí se Slovenskem a proto podpoře festivalu Jánošíkov dukát nebrání téměř nic. Festival se snaží o sbližování kultur prostřednictví bohatého programu, kde tyto vztahy zůstávají jedinečných dokladem zachování vazeb, které se mezi oběma národy vytvořily v období soužití ve společném státu a které nemají obdoby s žádným jiným sousedním státem.
Proto začátky srpna v Rožnově pod Radhoštěm patří již dvacet let pravidelně Slovákům. Ať už těm, kteří žijí na Slovensku, nebo těm, kteří si za svůj domov zvolili jiný stát.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Dr. Vlastimil Fabišík
Chodská 19 ch
612 00 Brno
Česko (CZ)
tel: (+420) 603 445 279
(+420) 608 443 334
fax: (+420) 549 248 588

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Vlastimil Fabišik (Folklorní sdružení PÚČIK) org. 24, 30.07.2018 v 22:42 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA