PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Hanácký kroj [ Lidové oblečení - kroj ]

Hanácký kroj
Krása hanáckých krojů dříve a dnes
Hanácký kroj

"Srdcem Moravy je Haná a korunou moravských krojů jsou kroje hanácké. Hanácký kroj jest vůbec královský oděv mezi ostatními kroji, zvláště šat nevěsty, ozdobí-li se nevěstinou korunou, "pantlíkem" a "úvodnicí" .

Hanácký kroj je pro svůj národopisný a kulturně-historický význam jedním z nejzajímavějších dokladů lidové kultury českého a moravského lidu. Na Hané se spojovala malebnost s rázovitostí a starobylost s bohatstvím a také proto je jedním z nejmalebnějších našich krajů.
Hanácký kroj nese všechny znaky kraje rovinného, jelikož každý lidový kroj je závislý materiálem, ale i tvarem, na podnebí a přírodních podmínkách. Byly do něj vtisknuty rysy požehnaného kraje a odráží se v něm v tradiční barevnosti, bohatství, okázalost a někdy i furiantství.
Hanácký kroj se nosil po celé Hané, tj. ve střední Moravě od Uničova až po Bílovice, od Litovle až k Holešovu. Nebyl vždy a všude stejný. Jako ostatní kroje se měnil. Každá doba mu vtiskla určitý ráz.
Lidový kroj je dvojího druhu: všední a sváteční. Kroj všední je zhotovován z domácího materiálu a vznikl z praktické potřeby zemědělského zaměstnání, kroj sváteční pak převážně z materiálu městského. Odráží se v něm sociální poměry a lidová tvořivost a nadání. Krojem se vyjadřuje zdůraznění rodinných událostí i úcta k předkům. Má však funkci náboženskou, sociální, mravní a určuje lokalitu panství, neboť ke každému panství patří kroj částečně odlišný, třeba jen výšivkou.
Hanácký kroj vyniká krásou a bohatstvím výšivek. Výšivkou je také dána estetická hodnota kroje. Hodnota výšivky pak druhem, provedením vyšívací techniky a ornamentální strukturou, a to barevnou i tvarovou.
Hanácký ornament má ušlechtilý tvar. Vyšívací technika je odlišná od běžného způsobu vyšívání. Motivy hanáckého ornamentu jsou většinou z říše rostlinné, z přírody.
Všeobecně se soudí, že hanácké kroje byly vyšívány pouze bíle, žlutě a černě. Jsou však zachovány i výšivky růžové, modré a pestrobarevné, nebo šátky vyšívané pestře křížkovým stehem, řetízkovým stehem pestře vyšívané fěrtušky a obojky.
Ještě koncem minulého století žil kroj na celé Hané až do let 1880. Je zajímavé, že ženy, ač se jim vytýká marnivost a shon po módních novinkách, zůstaly kroji věrny o dvacet let déle než muži, kteří jej odložili roku 1885. V těch letech založil Žid Mandl v Prostějově továrnu na oděvy. Laciná konfekce vytlačila postupem času kroje nejprve v okolí Prostějova a pak i Hané.
/Děkujeme souboru Kosíř z Kostelce na Hané a jeho člence Lucii Pospíšilové za poskytnutí zde uvedeného textu a fotografií o hanáckém kroji./
Kosíř, hanácký folklorní soubor

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kosir.unas.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 01.02.2006 v 01:06 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA