PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

U krokodýla [ Ulice nebo jiné místopisné označení ]

"Krokodýl" v pralese Polom
"Krokodýl" v pralese Polom

Když se lidé usazovali v Železných horách, vybírali si nejdřív příhodná místa, kde se bude dobře hospodařit. Proto tady na nejvyšších místech Železných hor moc lidí nežilo. A i díky tomu je les v přírodní rezervaci Polom hodně starý. Roste tady věky. V dřívějších dobách takhle vypadaly lesy na mnoha místech. Na sušších místech rostly především buky, duby, habry, javory a jedle, u potoků a na mokřinách zase spíš jasany a olše. Byl to les smíšený a listnatých stromů v něm bylo hodně.

Pak přišel člověk a začal v lese kolem svých sídel hospodařit. Potřeboval dřevo na topení, na stavby a taky na různé výrobky ze dřeva. Přirozeného lesa ubývalo. V době, kdy nasavrcké panství a s ním i tohle území vlastnil knížecí rod Auerspergů, už byl prales Polom výjimečným územím.

V hospodářských plánech z roku 1896 je výslovně uvedeno, že majitel, tedy kníže František Auersperg, si přeje, aby zdejší les zůstal jako ukázka bývalých pralesů a nazýval jej Krasoles. Vznikla tu obora. V roce 1933 bylo území pralesa vyhlášeno přírodní rezervací. Je to vlastně jedna z nejstarších rezervací v Čechách. Rostou tu stromy a keře, které známe i z jiných lesů. Ale rostou si po svém. Nikdo je nesází ani nekácí. Starý uschlý strom zůstane na svém místě tak dlouho, dokud nespadne na zem. A pak větve i kmen leží na zemi, slouží jako úkryt nebo potrava broukům a larvám, rostlinám a houbám. Tak dlouho, dokud dřevo úplně nezetlí, nerozpadne se. Zbytečky dřeva dodají nové živiny půdě. Je to koloběh, který se stále opakuje.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: správce systému (Mikroregion Podhůří Železných hor) org. 127, 05.07.2022 v 15:29 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA