PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Oznice [ Город или район ]

Stručný geografický přehled
Obec Oznice leží jihozápadně od Valašského Meziříčí (asi 6 km), v údolí Hostýnských vrchů kolem potoka Oznička. Její domky jsou roztroušeny po stráních severovýchodní části Hostýnských vrchů a kolem potoka Ozničky v údolí, které je obklopeno nevysokými kopci porostlými krásnými lesy. Katastr obce má rozlohu 613 ha, území obce je charakteristické svými značnými výškovými rozdíly. Domky a usedlosti jsou zčásti roztroučeny na úbočích údolí, novější zástavba se soustředila kolem školy ve středu obce. Nejvyšším místem na katastru obce je hřeben Hostýnských vrchů na severním okraji katastru v nadmořské výšce 578 m, střed obce leží ve výšce 380 m.

Údaje o vzniku a významných historických událostech
Oznice byla součástí lenního statku Arnoltovice ( později Valašské Meziříčí ). Uvádí se poprvé roku 1396. Asi v 15. století byla obec zpustošena a zanikla. V roce 1663 se tu znovu usadilo devět chalupníků, kteří utvořili paseky a založili pole. V dalších létech obec vzrůstala rozdělováním pasekářských usedlostí a zakládáním nových.
Obec patřila k nejchudším valašským obcím. Obyvatelé si přivydělávali pletením metel a výrobou valašské obuvi - krpců, trakařů, saní, dřevěného nářadí aj.

Školství
Škola byla v obci zřízena v roce 1878, v roce 1927 provedena nástavba 1. poschodí.

Zajímavosti:
- partyzánský bunkr v lese nad obcí
- oznická zvonice se dvěma zvony, z nichž jeden pochází z r. 1737
- pomník Tomáše G. Masaryka poblíž hájenky na Uhliskách a na hřebeni Hostýnských vrchů jeden z mála dochovaných pomníků císaře Františka Josefa I.
- více než polovina území obce je pokryta lesy.
- vrchy, které obec obklopují, nesou názvy Zámčisko, Vápenka, Píšková, Kužel Plecháčka, Lámaň, Podhoří, Škaredky, Dlouhá Hůra, Palések, Horecka, Štěpánův Kopec.
- jednotlivá místa katastru obce měla své názvy, z nichž některé zanikly, jiné dosud existují, např. Fagoška, Rytviska, Podhoří, Nivka, Crhová, Uhliska aj.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://oznice.cz

AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 18.11.2021 v 23:44 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA