PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Petrovice [ Město nebo obec ]

Na počátku 17. století tu bylo 16 domů, z nichž po Třicetileté válce zůstalo 5 pustých. Roku 1718 bylo v obci 16 rodin. V roce 1837 bylo v obci 53 domů a 385 obyvatel. O 20. let později bylo v obci 628 obyvatel. Kolem roku 1966 bylo v obci 112 rodinných domků a 22 zemědělských usedlostí a to vše je dohromady 134 budov.

Obec dala jméno rodině, která tu měla tvrz. Stávala na pozemku nynější usedlosti č.p. 26, hned za kostelem. Zbyla z ní jen kulatina příkopu, která byla ze tří stran srovnána. Lidé toto místo dodnes nazývají Hradisko.

Roku 1793 měla obec 2000 jiter pozemků.

Stará obecní pečeť má ve znaku rádlo a krojidlo, nad tím hvězdu: pochází z roku 1773. V obci byly tři rybníčky. Dva z nich byly zaveženy a třetí, který se dochoval do dnes, se nachází v blízkosti návsi, je nazýván Vincák a odtud teče potok krásným údolím až k Blansku.

Matrika byla v obci založena v roce 1785 , knihu založil první duchovní správce Emil Wencel, bývalý Paulán na Vranově. Faráře tu dělal v letech 1785-1792. Nejdéle tu působil Vinc Bystřický 1835 - 1878 a po něm Farář a zároveň děkan Jedovnický František Šplíchal.

První rodina v obci byla zaznamenána v roce 1374. Byl to Mikuláš ze svou ženou Dorotou. Vlastnili devět lánů v Šošůvce a tedy i její část.

Dům z číslem 1. stojí u nynějšího obchodu. Domy s čísly 2. a 4. byly zbourány a na jejich místě byl postaven obchod, dále od cesty. Dům z číslem 3. stojí naproti obchodu u silnice.

Náves v obci má tvar trojúhelníku, kolem něhož jsou seskupeny usedlosti. K vrcholu směrem na jih jsou připojeny domky nazývající se Chaloupky, k východnímu rohu návsi přiléhá řada domků na Oulehlích.

Do návsi od nepamětných dob vedou tři cesty ze tří rohů. Domy jsou obráceny průčelím do silnice, a jsou mezi nimi mezery: číslo 20 má letopočet 1730.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

NA ÚZEMÍ OBCE EVIDUJEME


Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 19.12.2021 v 12:14 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA