PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Haná, folklorní soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]

Soubor Haná Přerov, 2002
Historie Folklorního souboru Haná Přerov

Folklorní soubor Haná Přerov vznikl při Středním odborném učilišti železničním v Olomouci v roce 1967. Jeho zakladatelem byl MVDr. Alois Běhal (1903 - 1989). Členy přerovské Hané se stali učni železničního učiliště a studentky přerovských středních škol. Právě díky spojení s učilištěm měl soubor zajištěn dostatek členů, kteří však často soubor nenávratně opouštěli záhy po dokončení studií. Soubor se zúčastňoval přehlídek zájmové činnosti učňů a byl neodmyslitelnou součástí programu společenských akcí, které pořádaly ČSD. Mezi nejdůležitější postavy Hané patřili v 60. a 70. letech mistr výcviku a organizační vedoucí Zdeněk Psotka a harmonikářka Ludmila Vymyslická Olivová. Roku 1985 se vedoucí souboru stala Ing. Eva Zehnalová, za jejíhož vedení musela přerovská Haná řešit závažné problémy spojené s ukončením spolupráce s železničním učilištěm, které v roce 1990 přestalo být zřizovatelem souboru. V roce 1991 se proto soubor přeměnil na občanské sdružení s názvem Folklorní soubor Haná Přerov, které je členem Folklorního sdružení České republiky.
Kromě vystoupení na četných plesech a kulturních a společenských akcích v Přerově a blízkých obcích se soubor objevuje na mezinárodních folklorních festivalech, např. ve Strážnici (1997, 2005), Klatovech (1998) nebo rakouské Kremži (2001). Díky spolupráci Přerova s partnerskými městy navštívili členové souboru několikrát holandské město Cuijk (např. roku 1998 a 2008) a v roce 2007 také východoslovenský Bardějov. Soubor pravidelně navštěvuje různé akce, které se za ta léta osvědčily. Patří k nim především Hanácký bál ve Vyškově, Valašský bál v Bystřici pod Hostýnem, Národní krojový bál ve Žďáru nad Sázavou, Moravský ples v Praze a Hanácké slavnosti v Prostějově. Soubor natočil i dva instruktážní snímky - Tance z Tovačova a pro Ústav lidové kultury ve Strážnici Hanácký menuet a Cófavou ze Záhlinic.
Od roku 2006 spolupracuje soubor Haná s Muzeem Komenského v Přerově, kterému pomáhá při realizaci nočních prohlídek a dalších kulturních akcí. Od roku 2007 pořádá folklorní festival V zámku a podzámčí, který si postupně získává velkou oblibu mezi milovníky folkloru. Od roku 2008 byla navázána spolupráce s občanským sdružením Cukrle z Přerova, které se rovněž snaží o udržování lidových tradic. V roce 2008 byl do čela občanského sdružení a souboru Haná zvolen MVDr. Tomáš Barbořík.


Vedoucí folklorního souboru: Eva Zehnalová

KONTAKTNÍ ADRESA:

Ing. Eva Zehnalová
mjr. Boh. Němce 3
750 02 Přerov
Česko (CZ)
tel: (+420) 732 119 050
(+420) 731 408 882
fax: (+420) 581 784 493
Folklorní soubor Haná
Z historie

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 17.04.2011 v 20:30 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA