PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJDOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Vrčka, národopisný soubor [ Фольклорный ансамбль или группа ФоС ЧР ]

Národopisný soubor VRČKA
Národopisný soubor Vrčka vznikl v roce 1993 a sdružuje nadšenou mládež ze Šlapanic a nejbližšího okolí ve věku od 15 let. Každý rok uskutečňuje celou řadu vystoupení pro širokou veřejnost, jak v domácím prostředí, tak i v cizině. Soubor spolupracuje také s Vlastivědným kroužkem ve Šlapanicích, se zaměřením na kulturní minulost města. Repertoár souboru tvoří výhradně původní neupravované tance z Brněnska a Šlapanicka podle zápisů L. Bakešové nebo F. Sušila (Moravské národní písně s nápěvy do textu vřaděnými). Kromě Brněnska zpracováváme také část Jižní Hané (až po Nezamyslice a na východ až po Moravské Klobouky). Klademe si za cíl dodržovat nejen přesnost původního znění při výběru tanců a písní, ale snažíme se také zachovat šlapanický kroj a neměnit jeho podobu pro další generace. Kroj, jakožto oděv lidových vrstev, zejména venkovských, má ustálené charakteristické znaky vyjadřující lokální příslušnost, věk, pohlaví a manželský stav. Jedním z těchto znaků je tzv. vrčka, od něhož jsme odvodili i název souboru. Základem je plátek plechu délky 18 cm, šíře 4-5 cm, uprostřed zúžený do tvaru kosti - tzv. "lžička", kolem které se svobodným dívkám vytváří specifický účes "do vrčky", zavíjením dvou pramenů vlasů. Současně s nimi se vplétá široká červená stuha, délky cca deseti metrů.
Vedoucí souboru: Zdeňka Drlíková
Dětský národopisný soubor Vrčka vznikl v roce 1997 jako součást stejnojmenného dospělého souboru. Navštěvuje jej kolem 30 dětí ve věku od 4 do 15 let se zájmem poznat písničky, tance, hry a lidové tradice našeho kraje. Dbáme nejen na přesnost původního znění při výběru tanců a písní, ale také na šlapanický kroj, který se snažíme zachovat a neměnit jeho podobu pro další generace. Soubor spolupracuje také s Vlastivědným kroužkem ve Šlapanicích, se zaměřením na kulturní minulost města a každý rok uskutečňuje celou řadu vystoupení pro širokou veřejnost.
Vedoucí souboru: Hana Drlíková, Sabina Jánošíková

vedoucí souboru: Jánošíková Sabina
tel.: (+420) 739 076 554
jednatel: Topinka Jaroslav
tel.: (+420) 605 417 656

KONTAKTNÍ ADRESA:

Národopisný soubor Vrčka, o.s.
Sabina Jánošíková
Dlouhá 107
664 51 Šlapanice
Czechia (CZ)
tel: (+420) 739 076 554
(+420) 605 417 656
Vrčka, národopisný soubor

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.fos.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 03.05.2008 v 21:16 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA