PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Klobučan, národopisný soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]

Klobučan
Národopisný soubor Klobučan
Valašské Klobouky jsou středem jižního Valašska, jehož přirozené hranice tvoří pohoří Bílých Karpat a pásmo Vizovických vrchů. Nejstarší záznamy pochází z roku 1241. Vznik a vývoj písní a tanců Valašskoklobucka byl ovlivněn těžkým životem lidí a z folklorního hlediska sousedstvím Vsacka, Vizovska, Luhačovického Zálesí a temperamentního Slovenska.

Soubor Klobučan vznikl v roce 1981 a navázal tak na folklorní tradici tetičky Libuše Sušilové a strýca Horalíka v souboru Dúbrava a učitele Milana Švrčiny v souboru Skřivánek. Ve vedení souboru se za 21 let činnosti vystřídali : Jaroslav Dulík, Anna Švehláková, Petr Vašíček, Zdeněk Krkoška, manželé Stavinohovi, Zdeněk Zvonek.

Soubor se zabývá převážně oblastí Valašskoklobucka - figurální tance, cechovní tance o papučářích a súkenících, klobucká točená a stará uherská. Vystupuje v typickém "závršském" kroji - bílé a hřebíčkové sukno. Pořádá tradiční valašské bály, fašankové obchůzky, velikonoční a vánoční vystoupení, dožínky, setkání souborů...Účastní se vystoupení u nás i v zahraničí - Strážnice, Liptál, Rožnov, Šumperk, Polsko, Slovensko, Bulharsko, Portugalsko, cimbálovka Francie.

Součástí souboru je také cimbálová muzika Klobučan, která byla založena v roce 1983 a po celou dobu doprovázela taneční složku souboru.Vystupovala při samostatných koncertech, pořádala valašské večery s hosty zaměřené na valašskou stravu, zbojníky, apod. Tato muzika v roce 1998 vydala CD, MC "Bude ti milunká", kde jsou písně oblasti Valašskoklobucka. Muziku Klobučan postupně primovali Jiří Šebák, Petr Vašíček a Marie Matulová. Uměleckým vedoucím a autorem úprav je od počátku Ladislav Tarabus. Koncem roku 2000 ukončila tato muzika činnost.

Od roku 2002 začíná doprovázet dospělý soubor dorůstající mládežnická muzika Klobučánku, která vznikla v roce 1996. Cimbálová muzika Klobučánek doprovázela dětský soubor na všech vystoupeních, soutěžích a festivalech (na 70 akcích). Sólistkou muziky je Miroslava Janáčová. Vedoucí muziky je Ladislav Tarabus, primáška Šárka Zvoníčková.

Soubor Klobučan založil v roce 1992 "Občanské sdruženi Klobučan". Jeho součástí jsou dospělí tanečníci a muzika. Od roku 1984 je součástí sdružení dětský soubor Klobučánek s dětskou cimbálovou muzikou.

Předseda sdružení a organizační vedoucí souboru je od roku 1986 Hana Tarabusová, vedoucí nácviku dospělých Antonín Chovanec, vedoucí muziky Ladislav Tarabus.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Klobučan NS
Hana Tarabusová
Záhumení 517
766 01 Valašské Klobouky
Česko (CZ)
tel: (+420) 577 321 322
(+420) 731 163 592
Klobučan, národopisný soubor

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.klobucan.fos.cz

AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 14.01.2007 v 11:52 hodin

Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA