PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Veselí [ Město nebo obec ]

Veselí
Veselí
Obec se nachází v nadmořské výšce 232 m nad mořem a první zmínka o jejím vzniku pochází z roku 1401. Jméno vsi vzniklo z abstrakce "veselí", tedy snad podle toho, že zakladatelé přáli osadě, aby v ní bylo vždy hojně veselí. Veselí bylo v historii po mnoho let rozděleno mezi různé majitele okolních panství. Roku 1559 získal Veselí Zdeněk starší z Dobřenic a postavil zde na vyvýšeném místě tvrz, kterou obklopil vodním příkopem. Založil ve Veselí také poplužní dvůr, krčmu a několik rybníků, z nichž nejdůležitější je rybník Návesník ve středu obce.
Veselí se dostalo do literatury příběhem z období, kdy v Českém království vládli Habsburkové. Josef Svátek píše o Veselí ve svém historickém románu "Vězeň na Křivoklátě", že zde ve veselské krčmě č.p. 5 byl vězněn biskup jednoty bratrské Jan Augusta při převozu z Litomyšle do Prahy. Prý zde byly velké snahy biskupa osvobodit.
Po zrušení roboty se stalo Veselí v roce 1849 berní obcí s voleným starostou. Samostatnost si Veselí udrželo až do současné doby i přes různé intenzivní snahy v různých režimech spojit je s okolními obcemi. V roce 1881 byla kolem Veselí vystavěna železniční trať z Přelouče do Heřmanova Městce. Kolem roku 1894 se v obci strojově vyráběly perleťové knoflíky.
V památkovém zájmu je kaplička z roku 1902, v níž byl na oltář použit základní kámen z původní kapličky budované v roce 1825, dále domy na návsi u rybníka Návesník, roubené chalupy č.p. 7 a 9. V místě, kterému se říká Hrádeček a kde dnes stojí č.p. 13, stávala v minulosti tvrz.
V katastrálním území obce je důležitá přírodní památka Meandry Struhy. Jedná se o meandrující část potoka Struhy, dříve nazývaného Zlatý potok, a je důležitým regionálním biocentrem. Struha je jedním z posledních přirozených toků v Polabí. Žije zde mnoho ohrožených druhů živočichů a rostlin. Částí koryta je i uměle vybudovaná soutěska v opukových horninách. Přiléhající Lepějovický les má přirozenou podobu lesa lužního Byl založen na místě rybníků. Roste zde například kosatec žlutý, dymnivka dutá, orsej jarní a jiné. Lokalita je významným hnízdištěm ptáků. Žije tu pěnice černohlavá, pěvuška modrá, rákosník zpěvný. V březích sídlí ledňáček říční. Ve vodách struhy najdeme i pstruha potočního a mřenky obecné. Z motýlů zde poletuje babočka osiková a jilmová.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Veselí
Památník padlým

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecveseli.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Lea Turynová (MAS ŽR) org. 127, 29.11.2022 v 10:53 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA