PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Milevské muzeum [ Музей ]

Milevské muzeum sídlí v areálu kláštera premonstrátů na severním okraji města Milevska.
V červenci 2001 byla v prostorách muzea otevřena nová expozice s názvem Dotyky tisíciletí, která je průřezem dějin města a kláštera.
V nově zpřístupněných přízemních prostorách bývalého barokního konventu je možno vidět archeologické nálezy z kláštera i města, ukázku jedné z pecí milevské stavební huti, dobová platidla řádový oděv.

V prvním patře je v pěti sálech zachycena historie města od renesance až zhruba do poloviny 20. století. Nalezneme zde náznakovou ukázku renesančního interiéru, lovecký meč, staré tisky ze 16. století, památky na třicetiletou válu.
V následujícím sále je instalováno dobové barokní tržiště, model bývalého milevského kostela sv. Bartoloměje, cechovní praporce a památky na hrdelní soudnictví na Milevsku.
Třetí sál je upraven jako salonek ve stylu tzv. druhého rokoka a návštěvník zde může také vidět barokní knihy, osikové klekátko, kostelní cínové náčiní nebo originální úřednický frak. Čtvrtá místnost je věnována ukázkám historických zbraní 18. a 19. století, včetně kolekce bosenských a srbských handžárů. Jsou zde i památky na revoluční rok 1848 včetně Havlíčkova časopisu Slovan, a předměty a šaty z majetku známých siamských dvojčat sester Blažkových či památky na vystěhovalce, kteří odcházeli v 19. století do Ameriky za lepším životem. Poslední sál je upraven jako kulometný zákop rakouské armády z doby 1. světové války. Jsou zde však také památky na doby první republiky a na nacistickou okupaci. Kolekce fotografií připomíná české letce z našeho regionu, kteří bojovali ve službách RAF ve Velké Británii.

Schodiště muzea zdobí dokumentární fotografie staré Vltavy a také významných rodáků z Milevska a okolí. V další části přízemí jsou instalovány historické hodiny z roku 1699, které pocházejí z věže klášterní baziliky. Jsou zde k vidění i vybrané masky z tradičního milevského maškarního průvodu.

V poslední části muzea je v nově instalovaném půdním prostoru možno vidět část etnografických sbírek muzea. Jednak je to ukázka interiéru venkovského stavení z 19. století, dále některé figury dokumentující lidové zvyky na Milevsku a také ukázky lidového malovaného nábytku převážně z přelomu 18. a 19. století. Tato část expozice je zakončena instalací loutkového divadla z počátku 20. století. V chodbě muzea je v současné době k vidění výstava kreseb táborského malíře Ladislava Touska, který roku 1945 zachytil mnohá dnes už neexistující milevská zákoutí, na konec tohoto roku je pak plánována výstava vánočních betlémů.

Otevírací doba:
- denně kromě pondělí 9.00 - 12.00, 13.00 - 18.00 hodin
- říjen - prosinec do 17.00 hodin

Zavřeno: leden - únor

KONTAKTNÍ ADRESA:

Milevské muzeum
Klášter 563
399 01 Milevsko
Czechia (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.milevsko-mesto.cz

Typ záznamu: Музей
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 11.08.2004 v 14:23 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA