PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Tyršova [ Ulice nebo jiné místopisné označení ]

Nejstarší osídlenou lokalitou Opavy byl Kylešovský kopec. Archeologové zde objevili stopy po velmi vzácném tábořišti mezolitických lovců. Tito lovci patřili do kulturního okruhu šviderienu, vyznačujícího se typickými pazourkovitými hroty šípů. Ve středověku zdejší pozemky náležely knížecímu dvoru, který se rozprostíral mezi Těšínskou a Komárovskou ulicí. Do polí a zahrad na Kylešovský kopec, odkud byl nádherný výhled jednak na město a jednak ke Hradci, vedla oblíbená výletní cesta opavských měšťanů. Před blátem jejich obuv chránila prkna, kterými byla cesta pokryta. Na ni se v roce 1797 napojila alej Přátelství, sledující opavské hradby mezi Hradeckou bránou a knížecím zámkem a tvořila součást městské promenády. V roce 1820 po cestě vzhůru na Kylešovský kopec stoupal neobvyklý průvod - rakouský císař František, ruský car Alexandr I., a další, kteří přijeli do devítitisícové Opavy na kongres "svaté aliance” rozhodnout o osudu země pod Vesuvem.

Tato cesta se původně nazývala Kopečnou, německy Berggasse, a teprve po dostavbě sokolského stadiónu v roce 1926 v její blízkosti, dostala jméno dr. Miroslava Tyrše (1832 - 1884), českého estetika a teoretika tělesné výchovy, spoluzakladatele Sokola. Po likvidaci městských hradeb bylo nutné ponechat odvodňovací příkop, který sbíral přívaly dešťových vod z Kylešovského kopce. Luttermannovu šanci - dnes Ptačí vrch - spojoval s Kopečnou ulicí, dnes již neexistující tzv. Čertův most, který tam byl zbudován na návrh městského starosty Jana Josefa Schősslera z roku 1828. V roce 1893 byl stržen, protože příkop pod mostem byl zasypán návažkami z výkopů základů novostavby zemského soudu. Po dalším rozvoji města nastal citelný nedostatek bytů, vhodné parcely ke stavbě domů pro zemské úředníky a učitele opavských škol bylo možno získat na Tyršově ulici.

UMÍSTĚNÍ

V LOKALITĚ EVIDUJEME


AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 14.04.2005 v 16:18 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA