PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zámek Hnojník [ Zámek ]

Každému, kdo projíždí přes křižovatku naší obce, padne jistě do oka kdysi krásná zámecká budova s přilehlým parkem. Tato budova je dominantou obce, kulturní památkou stavitelského umění a ukázkou bydlení dřívější šlechty. Stavitelé původní budovy nejsou známí - nechal ji postavit v 18. století Karel Václav Beess z Chrostiny v barokním slohu jako jednoposchoďovou. V první polovině 19. století byl zámek přebudován do stylu slezského empíru dle návrhu vídeňského architekta Josefa Kornhausela a provedená přístavba 2. patra. Zámek byl sídlem majitelů velkostatku rodiny Beessů, kteří většinu zimního období přebývali ve Vídni a na letní sezónu přijížděli do Hnojníka. Mnozí z tohoto rodu dosáhli kariéry ve stavovských a dvorských úřadech těšínského vévodství v 18. a 19. století a zůstali zde i po rozpadu Rakouska po roce 1918. Na zdejším katolickém hřbitově si nechali postavit rodinnou hrobku, kde jsou všichni pochováni.

V zámeckém parku, který byl v dřívějších dobách velmi udržován, byly četné plastiky a sošky, vč. sochy J. Nepomuckého - dnes jsou tam jen nepatrné zbytky. V roce 1930 navštívil Těšínsko první prezident ČSR T.G. Masaryk, jeho auto zůstalo stát v místě, kde je dnes autobusová zastávka. Jako první ho uvítal starosta Jiří Stadtherr. Před zámeckou budovou byl uvítán vnukem majitele zámku Janem Beessem. V tuto noc z 5. na 6. července 1930 zavlála na stožáru zámecké šlechty vlajka oznamující pobyt vzácného hosta. V listopadu 1945 byl majetek Beessů konfiskován ONV v Českém Těšíně. Od té doby až do roku 1966 byl zámek sídlem MNV, Státních lesů a výzkumného ústavu a ze zbytku prostorů byly byty. V roce 1966 byl zámek odkoupen Státním statkem za cenu 150 000 Kč. Dnes je tam umístěno ředitelství státního statku a Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy Praha, pracoviště Hnojník. V 1. pochodí je "Stavební síň". Zámek patří dosud státnímu statku. V roce 1947-1948 proběhly poslední úpravy interiérů a v 50. letech opravena venkovní fasáda.

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.hnojnik.cz

Typ záznamu: Zámek
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 15.11.2021 v 19:27 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA