PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kostel sv. Valentina Příbor [ Kostel nebo katedrála ]

Příbor, Kostel Sv. Valentina
Kostel sv. Valentina Příbor

V roce 1596 péčí Doroty Bremlové a jejího syna Valentina byl postaven dřevěný kostel a zasvěcen sv. Valentinu. Při vpádu Mansfeldových vojsk roku 1626 byl Příbor vypálen a s ním i kostel sv. Valentina. Byl postaven nový, opět dřevěný. Rozhodnutím biskupa Karla II. z Liechtensteinu z 5. 2. 1694 byla v Příboře založena piaristická kolej s gymnáziem. Město darovalo piaristům kostel sv. Valentina. Budova piaristické koleje a gymnázia byla dostavěna roku 1700. V letech 1760-66 byl kostel přestavěn do dnešní barokní podoby. Stavbu řídil rektor zdejší piaristické koleje, příborský rodák P. Heliodor Knauer. Další požár postihl chrám v roce 1785. Byla zničena báň a střecha. Kolem kostela byl hřbitov piaristů. Na hlavním oltáři je postříbřený reliéf s výjevem ze života sv. Valentina. Podle dr. VI. Pokorného pochází z doby kolem roku 1596, tedy ještě z původního kostela. Pod ním je oltářní obraz Krista uzdravujícího dva slepce. Je to dílo známého malíře chrámových obrazů Ignáce Raaba. Na každé z bočních stran chrámové lodi jsou tři oltáře s obrazy. Na levé straně jsou obrazy sv. Antonína a Ukřižování opět od Ignáce Raaba a mezi nimi oltář s obrazem sv. Josefa, pěstouna Páně od F. I. Leichera. Od téhož autora je protější obraz sv. Josefa Kalasanského, zakladatele řádu piaristů. Na obraze je údajně i císař Josef II. jako chlapec. Zbývající dva obrazy představují sv. Jana Nepomuckého a Pannu Marii. Lavice s rokokovým ornamentem a kazatelna pocházejí z poloviny 18.století.

Kostel je památkovým objektem I. třídy a je zapsán v Seznamu památkových objektů České republiky pod číslem 1664. V posledních padesáti letech chrám hodně trpěl otřesy způsobenými silným silničním provozem. Vznikly četné trhliny v bočním zdivu i v klenbě. Po provedení průzkumových prací byla v letech 1995-96 uskutečněna generální obnova této významné stavby.

Slavnostní znovuotevření chrámu, které bylo zároveň čtyřstým výročím postavení kostela, se konalo 20. října 1996.

Příbor, Kostel Sv. Valentina
Kostel sv. Valentina Příbor

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: Petra Kolářová (Kancelář vedení města) org. 139, 02.09.2013 v 13:32 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA