PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Divadlo Antonína Dvořáka [ Театр ]

Divadlo Antonína Dvořáka, Ostrava
DIVADLO ANTONÍNA DVOŘÁKA
V roce 1902 založila městská obec v Ostravě divadelní stavební fond a o dva roky později se divadelní stavební výbor rozhodl uskutečnit záměr stavby městského divadla. Na základě konkurzu byl projektem divadla pověřen architekt Alexander Graf z Vídně, který budovu pojal v novobarokním stylu. Stavbu řídila a realizovala firma Noe & Storch z Ostravy pod vedením architekta Josefa Schlögla z Vídně. Na stavebních pracech se však podílely i firmy z Vídně, Berlína, Brna, Olomouce a především z Ostravy. Nejvýznamnějším dodavatelem byly Vítkovické železárny, které zhotovily střešní krov nad hledištěm a jevištěm, včetně dalších železných konstrukcí. Prvenstvím této stavby, ve srovnání s ostatními divadly u nás, bylo použití železobetonových nosníků a horizontálních překladů.


Umělecké ztvárnění vnitřních prostor budovy - hlediště, foyeru a vestibulu - bylo dílem vídeňské sochařské firmy Johann Bock & syn. Sochařské práce na fasádě jsou dílem sochaře Eduarda Smetany z Ostravy a průčelí budovy korunuje štítová skupina - sousoší akademického sochaře Leopolda Kosiga z Vídně. Autorem stropního obrazu v hledišti je další Vídeňan - akademický malíř Eduard Veith. V hlavním foyer byly umístěny dva velké reliéfy "Drama" a "Hudba", které divadlu věnovala akademická sochařka Helena Scholzová. Hlavní opona vznikla v ateliéru malířů Koutský & Rottonar ve Vídni. Představovala alegorii na práci, obchod a umění.

Městské divadlo bylo slavnostně otevřeno 28. září 1907 a do roku 1919 se v něm hrála výhradně německá divadelní představení. Od roku se stalo stálou scénou Národního divadla moravsko-slezského, za války bylo NDMS (tehdy fungovalo pod názvem České divadlo moravskoostravské) nuceno tuto budovu opustit. Po druhé světové válce se střídaly názvy Zemské divadlo, od roku 1949 Divadlo Zdeňka Nejedlého a od roku 1990 Divadlo Antonína Dvořáka. Tato budova je domovskou scénou operního, baletního a činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského.
Počet míst: 531

KONTAKTNÍ ADRESA:

Divadlo Antonína Dvořáka
Smetanovo nám. 1
702 20 Ostrava
Czechia (CZ)
(+420) 596 114 840 předprodej

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

Typ záznamu: Театр
AKTUALIZACE: Daniel Merhout (INFOMORAVA) org. 56, 16.08.2004 v 09:40 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA