PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zámek Bučovice [ Дворец ]

Trojpodlažní arkádové nádvoří, jemuž vévodí překrásná manýristická kašna, musí ohromit každého návštěvníka. Bučovické arkády, klenby, lunety a dokonce i ostění oken a nadpraží dveří jsou zdobené reliéfy, jež zobrazují zbraně, erby, hudební nástroje, fantastické postavy a podobně. Jedinečné jsou také interiéry zámku proslulé neobyčejně bohatou štukaturou a nádhernými freskami.

Bučovický zámek má za sebou dlouhou a bohatou historii a váže se k němu celá řada pověstí. Postavit jej nechal přední moravský velmož Jan Šembera z Boskovic na ,,zelené louce". V tom právě spočívá jeho jedinečnost, na rozdíl od většiny renesančních památek u nás totiž nevznikal přestavbou nějaké starší památky a dodnes si do znečné míry zachoval podobu, kterou památce vtiskl italský stavitel Jacobo Strada. Nový vlastník, Maxmilián z Lichtenštejnu, který zámek získal sňatkem se Šemberovou dcerou Kateřinou, nechal na nádvoří v 17. století umístit kašnu, dílo Petra Materny, a přistavět čtyři rohové věže.
Od konce 17. století na zámku sídlili pouze lichtenštejnští úředníci, a proto nedošlo ke stavebním úpravám, jež by narušily jeho charakter.

Zámek se osvědčil i jako pevnost, když v něm v roce 1645 hrstka obránců odolala nespočetné švédské přesile.

K bučovickému zámku neodmyslitelně patří zahrada, která prodělala v posledním roce nezbytnou obnovu. Návštěvník tam může obdivovat všechny znaky dekorativního francouzského parku - zimostrázové ornamenty, krásně tvarované skupiny habrů či sakury.

Majitel / Uživatel:
ČR / Národní památkový ústav, Muzeum Vyškovska

Expozice:
Expozice bučovického zámku byla v poslední době podstatně rozšířená o vzácné kusy renesančního nábytku. Za zhlédnutí stojí také místnost věnována lichtenštejnskému lesnímu úřadu se starobylými loveckými zbraněmi.
Nejhonosnější je pak Císařský pokoj s bustami římských panovníků a nástropními malbami inspirovanými Homérovou Odysseou.

Historické interiéry (Císařský, Venušin a Zaječí sál, sál Pěti smyslů, kaple).

Muzejní expozice Bučovice v dějinách.

Zajímavost:
V nejznámějším Zaječím pokoji s humornými výjevy ze světa zajíců v roli pánů světa můžeme spatřit třeba hon na lidi, bitvu zajíců se psy či svatbu královského zaječího páru.

Otevřeno:
Květen až srpen
- denně mimo pondělí 9.00 - 16.30

Září
- denně mimo pondělí 9.00 - 16.00

Říjen
- víkendy 9.00 - 16.00

Prohlídka:
- s průvodcem
- délka prohlídky 45 minut
- nejvíce 45 osob
- muzeum samostatně

Vstupné:
- dospělí 40,- Kč
- děti 20,- Kč

Služby:
- rezervace prohlídek
- prodej suvenýrů
- svatby a pronájem prostor
- společenské akce na objednávku

Literatura:
Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky
Čechy, Morava a Slezsko
Kateřina Sučková
Roman Abušinov

Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Státní zámek Bučovice,
Zámek 1
685 01 Bučovice
Czechia (CZ)
fax: (+420) 517 383 831

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Дворец
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 01.11.2004 v 12:51 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA