PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Základní škola praktická [ Speciální škola ]

Zvláštní škola v Horní Lidči poskytuje výchovu a vzdělání žákům mentálně postiženým, kteří se pro své postižení nemohou s úspěchem vzdělávat v základní škole. Pro žáky s těžším postižením je ve škole zřízena třída pomocné školy.

Škola je umístěna ve dvou budovách, které původně sloužily jako německé obytné objekty a později jako základní devítiletá škola. Jedná se o typickou malotřídní školu s regionální působností a kapacitou 50 žáků. Obec darovala škole přilehlé pozemky, které slouží jako hřiště, zahrada a školní pozemek. Učitelský sbor tvoří v současné době 8 pedagogických pracovníků, vesměs s aprobací speciální pedagogiky. Díky učitelům a jejich aktivnímu sebevzdělávání jsou již několik let zejména v nižších ročnících s úspěchem uplatňovány alternativní metody výuky. Tuto skutečnost pozitivně hodnotí nejen učitelé, ale i rodiče a v neposlední řadě sami žáci. Klasifikace je v 1. - 5. ročníku prováděna slovním hodnocením.

Škola zahájila svou činnost 1. září 1969, od 1.1.1993 je právním subjektem hospodařícím jako příspěvková organizace. Kromě učeben, sborovny a ředitelny patří k vybavení školy také školní dílny, žákovská knihovna a posilovna. Škola však nemá vlastní tělocvičnu a proto pro potřeby tělesné výchovy využívá tělocvičnu místní základní školy a sportovní areál TJ Horní Lideč. I za stávajících skromných podmínek dosahuje škola výborných výsledků ve sportovních soutěžích pořádaných v rámci okresu pro žáky zvláštních škol.

Škola také pořádá pravidelné několikadenní akce turistického a sportovního charakteru, lyžařské a plavecké kurzy, časté jsou rovněž kulturní akce. Značná část těchto akcí je hrazena z nadačního fondu, který vznikl v roce 2000 přeměnou z původní nadace.

Žáci, kteří končí školní docházku na naší škole, odcházejí do odborných učilišť, zejména na Vsetín nebo do Valašských Klobouk. Chlapci si nejčastěji volí obor zedník, malíř pokojů, kuchař a truhlář, u dívek jsou to učební obory kuchařka a švadlena. Největším problémem nejen naší zvláštní školy je nedostatečná informovanost veřejnosti k tomuto typu škol a z toho pramenící nedůvěra k nim. Naším cílem je příprava dětí pro praktický život v podmínkách upravených jejich možnostem tak, aby se staly platnými členy naší společnosti. Na rozdíl od základní školy, která by byla nad jejich možnosti, zde mohou prožívat radost z pozitivního hodnocení či výsledků své práce.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Zvláštní škola Horní Lideč
Karel Barvík, ředitel školy
Horní Lideč 131
756 61 Horní Lideč
Česko (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.hornilidec.cz

Typ záznamu: Speciální škola
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 18.02.2010 v 10:26 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA