PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Znak obce Zašová [ Znak a prapor ]

Znak
V modro-červeně polceném štítě vyrůstá ze stříbrného trojvrší černý korunovaný dvouocasý lev s červenou zbrojí, držící v pravé přední tlapě zlatou osmihrotou hvězdu. V trojvrší volné modré břevno přeložené volným červeným kůlem.

Základním podkladem obecního znaku je pečeť obce z roku 1425. Z této pečeti má nový znak trojvrší v bílém poli a v něm červenomodrý kříž je znak trinitářského řádu, který byl do Zašové povolán v roce 1697 za účelem výchovy a vzdělávání občanů. Trinitáři zanechali trvalou stopu v podobě katolické víry a úcty k Panně Marii. Tuto mariánskou úctu symbolizuje osmicípá hvězda v modrém poli a byla také v pečeti obce. Symbol Trinitářského řádu najdeme v tomto kostele na několika místech. Dobře viditelné jsou na dvou obrazech vpředu po stranách oltáře, ve zlaté koruně nad oltářem, na křtitelnici a třeba v malém provedení na obrazu P.Marie Bolestné na bočním oltáři vzadu vlevo.

Trinitáři kromě pedagogické a hospodářské činnosti měli také těžký úkol v tom, že navštěvovali věřící a žádali peníze na výkupné za křesťany, kteří byli zajati ve válkách do mohamedánského otroctví. Černý lev se zlatou korunkou je převzat ze žerotínského erbu a zvýrazňuje dnešní symboly. Žerotínové byli nejen majiteli obce, ale též stavebníky a štědrými mecenáši. Barva modrá ve znaku je barva žen, P.Marie, vody, nebe, víry. Barva červená a žlutá jsou barvy veselí a optimizmu a symbolizují spojení s občany Veselé a působí jako protiváhy běli a modři.

Prapor

List tvoří dva svislé pruhy modrý a červený překryté bílým vodorovným pruhem vycházejícím ze čtvrté pětiny žerďového a vlajícího okraje. Z bílého pruhu vyrůstá černý dvouocasý lev se žlutou korunou, červenou zbrojí a žlutou osmicípou hvězdou v pravé tlapě.

Prapor nese všechny charakteristiky znaku a je poněkud zjednodušen podle zásad a zvyklostí vexikologické tvorby.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.zasova.cz

Typ záznamu: Znak a prapor
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 17.03.2010 v 12:28 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA