PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Podolí [ Historie (archivní dokument) ]

První doklady o existenci obce pocházejí z roku 1370, kdy tvořilo Podolí samostatný statek v kelečském lenním obvodu olomouckého biskupství. Od roku 1382 se uvádí Zigota z Podolí, který celou ves držel do roku 1389. Od r. 1408 držel Podolí Zigota z Podolí i se svými bratry Benešem, Čeňkem a Lupem (Vlkem), farářem ve Všechovicích. R. 1437 se stal držitelem obce Hynek z Tamfeldu; Podolí pak zůstalo součástí léna Loučka.

V roce 1527 bylo Podolí přičleněno k lennímu statku Loučka. Hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel bylo zemědělství. Část chalupníků se živila vyplétáním sedáků pro okolní továrny na ohýbaný nábytek.

Roku 1803 bylo v Podolí 18 zahradníků, 12 chalupníků, 13 domkařů (10 na rustikální a 3 na dominikální půdě) a 2 podruzi. V obci byla palírna, dvůr a mlýn s lisem, kde se lisoval olej ze lněných semen a bukvic.

Podolí bylo převážně zamědělskou obcí, obyvatelstvo se živilo i prací v lese. V r. 1900 činila hospodářská půda 562 ha, z toho pole 202, lesy 285, louky 15, pastviny 48 a zahrady 12 ha. V roce 1924 byl v majetku obce domek, 6 ha polí, 0,3 ha zahrad, 29,4 ha pastvin, 0,7 ha luk a 12,8 ha lesů. Byl zde lesní revír patřící k velkostatku Loučka, Lesní družstvo pro Podolí a okolí, Vodní družstvo a mlýn. R. 1911 se v Podolí uvádí hostinec (s prodejnou smíšeného zboží), mlýn, kovář, podkovář, 3 krejčí, prodej tabáku, výroba houněné obuvi. Po r. 1945 zde byl obchod se dřevem, se smíšeným zbožím, stolařství, kovářství, malířství a natěračství, pekařství, řeznictví aj.

Do r. 1849 bylo Podolí součástí panství Loučka, které náleželo Přerovskému kraji. Od r. 1850 byla obec součástí politického okresu Valašské Meziříčí a spadala do obvodu okresního soudu ve Valašské Meziříčí. Sloučením okresu Valašské Meziříčí se roku 1960 stala součástí okresu Vsetín. V letech 1980-1990 byla společně s ostatními obcemi sloučena s obcí Loučka, nyní tvoří Podolí samostatnou obec.

Podolí bylo původně společně s Lázy přiškoleno k Loučce. V r. 1894 byla zahájena výstavba nové školy, která byla o rok později otevřena a navštěvovaly ji také děti z Lázů. R. 1896 byla rozšířena na dvě třídy a navštěvovalo ji celkem 90 dětí. V téže budově byla do 90. let 20. století také mateřská škola. R. 1946 byla zřízena obecní knihovna.

Podolí původně náleželo k farnosti v Podhradní Lhotě, od r. 1784 náleželo lokálii v Loučce, která byla povýšena na faru. V současné době obec nadále náleží do římskokatolického farního obvodu Loučka.

V letech 1955-1965 byla postavena budova nynějšího obecního úřadu s požární zbrojnicí a vybudována dešťová kanalizace.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obecpodoli.info

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 11.03.2010 v 12:45 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA