PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Dolní Domaslavice [ Historie (archivní dokument) ]

Obec vznikla na přelomu 13.a 14. století. První zmínka je z doby kolem 1305, kde se objevují Dolní Domaslavice v soupisu biskupských desátků. V době vrcholného feudalismu tvořily správně obojí Domaslavice jako Horní tak i Dolní jednu vesnickou obec. Ves v období sklonku husitských válek náležela jako alod některým šlechticům těšínského knížectví. Dolní Domaslavice představovaly kolonizační ves nepříliš velkého rozsahu, s nepříliš velkým počtem selských hospodářství.
Cirkevně ves ve středověku podléhala faře v Horních Domaslavicích od poloviny 14. století.

V 16. Století byli majiteli Dolních Domaslavic Tlukové z Tošanovic, kolem roku 1565 Jakub Tluk z Tošanovic.

V roce 1619 měla ves za držení Adama Scipiona z Kretčína 38 osedlých, z nich 14 zahradníků, 6 domkařů s polnostmi, 4 domkáře, 3 dědičné a 1 nájemného mlynáře, 3 řemeslníky a krčmáře.

Po smrti svého muže Adama z Kretčína držela statek vdova Kateřina Marklovská, provdaná později za Jindřicha Rudzeckého z Rudz. Koncem 17. Století byl statek v držení Václava a Rudolfa Pelhřimů z Třánkovic, kteří jej vlastnili ještě v roce 1717. Dle Karolinského katastru měly D.Domaslavice, náležící tehdy Rudolfu Skrbenskému z Hříště, 19 sedláků, zahradníků a domkařů včetně 1 krčmáře, 2 mlýny, o 1 složení, 48 krav a 6 vepř. K dominikálu náleželo 7 rybníků, dvůr, zahrada, krčma, 24 krav, 1 vepř, 7 domkařů drželo 9 krav.

V roce 1731 koupil D.Domaslavice a Dolní Volovec od sirotka Maxe Gottieba Skrbenského z Hříště Jan Filip ze Saint Genois. V roce 1735 prodal Jan Filip Saint Genois ves Antonínu Václavu Harasovského z Harasova, který k nim připojil Prostřední Domaslavice a Volovec. V roce 1775 držel statek Jiří Ohm Janušovský.

V roce 1770 náležel statek Dolní Domaslavice Ohmovi Janušovskému a skládal se z Dolních Domaslavic a Horního a Dolního Volovce.

V obci se na počátku 19. století hovořilo slezskomoravským dialektem. Dolní Domaslavice měly tehdy 41domů a 278 obyvatel.

V roce 1836 držel panství František Knězek, kupec z Nového Jičína. V obci byla triviální škola s 356 žáky.

Dnešní podobu dostaly Dolní Domaslavice v roce 1957 kdy byla vybudována přehrada Žermanice. Tímto patří obec k nejstarším v okolí Žermanické přehrady, která vznikla z velké části zatopené původní obce Dolní Domaslavice.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.ddomaslavice.cz

AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 56, 17.10.2003 v 11:19 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA