PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Stupava [ Historie (archivní dokument) ]

O obci Stupava: původ jména Stupava pochází od tamnější říčky, v dalším toku zvané Kyjovka. Osada byla založena po r. 1690, největší osídlení probíhalo v letech 1695 - 1705. Stupava měla všechny předpoklady pro dobytkářství. Nízké ceny zemědělské prvovýroby, neúroda a živelné pohromy přispěly k vyprodání usedlostí a vystěhovalectví z obce. Zemědělství bylo při své malé výnosnosti ve Stupavě vedlejším zaměstnáním.
Hlavním zdrojem obživy bylo původně pálení dřevěného uhlí, práce ve skelných koryčanských hutích a pak při těžbě dříví v buchlovských lesích. Skelné hutě modernizoval 1823 Samuel Raich. Hlavním povoláním se po zrušení skláren v Koryčanech a po zastavení výroby ve sklárnách ve Starých Hutích stalo pro zdejší obyvatelstvo zemědělství a dřevařství. V obci byla čilá výroba perleťového zboží, která zde probíhala v roce 1924 - 1939. Chudoba vyháněla obyvatele za prací, roku 1945 odešli desítky lidí do pohraničí. V současné době je v obci přihlášeno k trvalému pobytu 155 občanů. Tento počet se přes víkendy rozroste asi na 500. Přijedou chalupáři a chataři, kteří v současné době osídlují přes 80 chalup a 10 chat. Přijíždějí sem obyvatelé Prahy, Brna, Uherského Hradiště, Bučovic, Hodonína Kyjova i Zlína.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 30.10.2002 v 09:26 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA