PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Znak obce Paskov [ Znak a prapor ]

Dne 5. března 1996 slavnostně předal (tehdejší) předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky PhDr. Milan Uhde starostovi Paskova Ing. Petru Paukovi znak a prapor naší obce a příslušné dekrety opravňující obec k jejich užívání.

Podívejme se proto blíže v této souvislosti jednak na koncepci, symboliku a frafické uspořádání tohoto znaku, jednak na jeho historii a možné události či pověsti, jimiž mohlo být celkové výtvarné pojetí znaku inspirováno. Připomeňme přitom, že posledním výtvarným zpracováním znaku, jak byl i naší obci předán, je to, jež bylo publikováno v knize "Znaky měst severomoravského kraje" autorů Baletky a Loudy z ro. 1980.

Jedná se o postavu Panny Marie, držící na levé ruce Ježíška, v pravé ruce třímající žezlo a stojící na ležatě situovaném srpku měsíce s hroty obrácenými směrem vzhůru. V citované publikaci je znak vyobrazen barevně, a to tak, že štít znaku má modrou barvu, postavy na něm jsou v barvách přirozených se zlatými korunkami na hlavách a zlatými svatozářemi kolem hlav. Měsíční srpek má barvu stříbrnou.

Znak v popsaném výtvarném provedení (kromě barevného pojednání) je uveden již v prvním souhrnném, odborném, heraldickém díle, zabývajícím se našimi zeměmi, jehož autorem byl lékárník z Města Albrechtic Vincenc Robert Widimský. Svazky jeho díla věnované Čechám a Slezsku vyšly (německy) již v r. 1864, avšak k vydání svazku věnovanému Moravě (a zahrnujícího i Pakov) bohužel nedošlo. Rukopis je však pro studijní účely k dispozici ve Slezském muzeu v Opavě.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.obec-paskov.cz

Typ záznamu: Znak a prapor
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 56, 31.10.2002 v 09:22 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA