PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Zřícenina hradu Obřany [ Замок или руины ]

Obřany - zřícenina gotického hradu z poloviny 14.století, druhá nejvýše položená hradní zřícenina na Moravě, nachází se ve výšce 704 m n.m.

Katastrálně se hrad Obřany nachází na území obce Chvalčov. Vzdálen je asi 1,5 km vzdušnou čarou jihovýchodním směrem od vrcholu Hostýna a spolu s ním a vrchy Skalným a Čerňavou vytváří výraznou dominantu krajiny. Jedním z nejvýše položených moravských hradů je právě tento hrad. Vyjma hradů v horském pásmu Jeseníků, byl považován až do objevu Skalného za vůbec nejvýše položený hrad na území Moravy, či alespoň její části na východ od řeky Moravy, ale i tento primát ztratil ve prospěch svého blízkého souseda.

Pro stavbu hradu byl vybrán vrcholový hřeben impozantního kopce v nadmořské výšce 704 m. Poměrně úzký skalnatý hřeben protažený zhruba ve směru na západ - východ byl také podmiňujícím činitelem pro charakter výstavby hradu. Plocha staveniště respektuje reliéf vrcholového hřebene a lze ji rozdělit přibližně na dvě části. Západní část hradního areálu má půdorys značně úzkého lichoběžníku o délce strany kolem 50 m a jižní strany kolem 75 m, přičemž největší šířka dosahuje na východní straně pouze 13 m.

Archeologický výzkum hradu prokázal jednorázové osídlení s počátkem kolem poloviny 14. století a s ukončením před polovinou 15. století. Hrad tedy existoval necelé jedno století. Některé nálezy keramiky by sice mohly umožnit poněkud starší dataci vzniku hradu, ale je jich tak málo a jsou tak neprůkazné, že se o této eventualitě neuvažuje. Příčinou zániku hradu byl snad požár, ale i v tomto případě jsou nálezové okolnosti rozporuplné.

První písemná zpráva o obřanském hradu se vztahuje k roku 1365, kdy jej od svého bratra Bočka získal Vilém z Kunštátu.

Tento typ hradu, stavěný na protáhlém hřebeni a na obou koncích chráněný věžemi, má v hradní architektuře našich zemí několik analogií. V Čechách kupříkladu hrad Trosky, na Slovensku méně známý hrad Kamenica. Přestože patrně nebyly Obřany nikdy dostavěny podle původního záměru, sloužil tento hrad půl století jako správní centrum panství, než došlo v průběhu první čtvrtiny 15. století k jeho definitivnímu zániku.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rusava.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 145, 04.08.2003 v 10:54 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA