PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku [ Костёл или собор ]

Fulnek, Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku
KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE
Kostelní ulice, Fulnek


Původně městský kostel sv. Filipa a Jakuba, připomínaný již roku 1293. V roce 1389 byl při něm založen klášter augustiniánů kanovníků a zasvěcení bylo změněno na Nejsvětější Trojici. Ve druhé polovině 17. stol. dvakrát vyhořel. Znovu byl vystavěn v letech 1750 - 1752 a vysvěcen v roce 1760. Stavitelem této výtvarně nejcennější barokní památky byl arcibiskupský architekt Mikuláš Thalherr. Zajímavý půdorys vznikl pootočením nové stavby na původním, orientovaném základě. Sochy evangelistů v nikách vytvořil Jan Schubert. Interiér je vyzdoben freskami Josefa Ignáce Sadlera. Úprava štítu byla provedena v letech 1901 - 1903 Františkem Hrachem.

Fulnek byl osídlen a měl duchovní správu už v roce 1293. V r. 1389 založil Beneš II. z Krumlova augustiniánský klášter s kostelem. V r. 1429 kostel vyhořel. Roku 1480 přišli Čeští bratři, kterým byla odstoupena kaple svaté starosty (Vilgefortis).

V roce 1648 manželé Vavřinec a Anna Mudrákovi darovali kostelu obraz Panny Marie Pomocnice. Byl zavěšen nejprve v kapli sv. Josefa, později na vnější straně kaple. Dnes je na hlavním oltáři.
V r. 1657 byl kostel zpustošen Švédy.
V r. 1668 byl založen kapucínský klášter.
V r. 1676 bylo město i s kostelem znovu zpustošeno, tentokrát ohněm. Roku 1693 byl kostel obnoven.

Několik fulneckých občanů pozorovalo na tváři Panny Marie Pomocnice slzy, a tak od roku 1749 se začaly konat poutě k obrazu P. Marie. Bylo potřeba postavit nový velký kostel. Roku 1750 byl položen základní kámen a za deset let byla stavba dokončena. Začíná výzdoba freskami olomouckým malířem Jos. Sadlerem. Oltářní obrazy od vídeňského malíře Jana Leicharta a Ig. Raaba.

V roce 1761 byl kostel vysvěcen. V r. 1784 byl augustiniánský klášter zrušen a probošt Wolny se stal farářem. V letech 1901-3 proběhla renovace kostela. V roce 1950 byl uzavřen kapucínský klášter. Od r. 1966 začíná rozsáhlá obnova chrámu Nejsvětější Trojice.

Interiér:
Gotická křížová chodba a rajský dvůr. Barokní chrám s freskami na stropě. V kopuli "Stvoření andělů", níže symboly čtyř světadílů, mezi okny "Ráj a první lidé". V dalších polích stropu: "Nanebevstoupení páně" a "Seslání Ducha svatého." V absidě freska "Triumf Církve".

Obraz na hlavním oltáři: "Svatý Augustin a tajemství Trojice".

Boční oltáře: 1. Sv. Augustin, 2. Sv. Ubald, 3. Bičování Ježíše, 4. Sv. Valentin, 5. Panna Marie Bolestná, 6. Sv. Barbora.

Bohatá dekorace, balkóny, andělé, sochy svytých. Dva relikviáře Sv. Vitalise a Sv. Valentina ve skleněných rakvích.

Černá socha loretánské Panny Marie ze zrušené Lorety u Kapucínského kláštera.
V kapli Sv. Josefa nástropní freska: "Dvanáctiletý Ježíš v chrámě".
Fulnek, Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 15.09.2006 v 09:33 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA