PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Haňovice [ Historie (archivní dokument) ]

Haňovice patří k nejstarším obcím regionu. První zprávy o Haňovicích se objevily již v r. 1141, kdy tehdejší olomoucký biskup Jindřich Zdík při soupisu církevního majetku uvádí i obec Haňovice do tohoto majetkového soupisu a staly se tak biskupským lénem jehož majitelé se často střídali. Část Kluzov se objevuje v pramenech až po roce 1608. Od poloviny 15. století byly biskupskými leníky v Haňovicích majitelé sousedního chudobínského panství a to Výšek ze Střítěže, Šebor z Drahanovic, Jan Selitský z Dobré vody a bratři Jan a Mikuláš z Chudobína. V letech 1518-1526 seděl na Haňovicích Jan Zoubek ze Zdětína a od roku 1542 jeho synové Jáchym a Bernard. Jáchym Zoubek z Zdětína dal postavit kolem r. 1555 v obci pivovar. Po smrti Jáchyma a Bernarda zůstal v Haňovicích syn Bernarda, Jan Bohuslav a ten prodal v polovině 60. let. 16. stol. Haňovice Janu Pročkovi ze Zástřizl. Jeho zásluhou byl vystaven v obci renesanční zámek r. 1580. Jan Proček zemřel r. 1584 a jeho majetek po něm zdědil jeho syn Bernard Prakšický ze Zástřizl. Ten dal v Haňovicích postavit hospodu a také kovárnu.

V době náboženských třenic patřil Bernard Prakšický ze Zástřizl k předním stoupencům moravských protestantů a po Bílé hoře byl odsouzen ke ztrátě majetku a uvězněn na brněnském Špilberku, kde již r. 1622 zemřel. Jeho zkonfiskovaný majetek daroval císař olomoucké kapitule. Třicetiletou válku (1618-1648) přežili lidé z Haňovic jako přímí poddaní olomoucké kapituly. Válka přinesla celému kraji zkázu a bídu. Mnoho usedlostí a domů zpustlo. Až do zrušení poddanství v roce 1848 zůstali Haňovice i Kluzov pod správou olomoucké kapituly, ale zůstaly přirozeným správním a hospodářským centrem se sídlem vrchního úřadu v budově zámečku. Po zrušení roboty se i haňovští poddaní stali plno právnými občany a vlastníky půdy, kterou obdělávali po celé generace a byli zbaveni finančních i naturálních břemen včetně církevního desátku.

Období 2. pol. 19. stol. a začátek 20. stol. bylo pro dějiny obce chudé na informace jelikož spolkový život se teprve rozvíjel. Obec byla zařazena do politického i soudního okresu Litovel.

Ukončení l. světové války oslavili občané Haňovic vysazením Lípy svobody koncem r. 1918 na návsi u kaple. Počátky samostatného politického, spolkového a také kulturního a veřejného života je označován letopočet 1918 - 1938. 15. března 1939 došlo k okupaci Haňovic a Kluzova a obec byla zařazena do Protektorátu Čechy a Morava podřízenému nacistickému Německu. l. září 1939 vypukla 2. světová válka a přinesla sebou politický a národnostní útlak.

10. května ve tři hodiny ráno se objevily první sovětské tanky, které přijížděly z Nasobůrek do Chudobína. Nastalo dlouho očekávané osvobození a s ním rozvoj občanských aktivit a hlavně nadšení lidí pro nové věci a zvelebování obce. l. července 1960 se obec stala v rámci slučování střediskovou obcí a skládala se z pěti částí: Haňovic, Kluzova, Chudobína, Myslechovic a Nové Vsi. Okresním městem se stala Olomouc. O čtyři roky později se připojily k Haňovicím ještě obce Nasobůrky a Víska. O společenské a kulturní dění v obci se starala Osvětová beseda. Byl postaven kulturní dům s velkým sálem a jevištěm. Byla zřízena i mateřská škola. V roce 1949 byl založen oddíl kopané. Hrálo se na nově vybudovaném hřišti za Kluzovem. V obci působili rybáři a myslivci, kteří v r. 1969 upravili salaš za obcí na mysliveckou chatu Hubertku. Hasiči v obci působili od r. 1898. V roce 1948 byl zřízen místní rozhlas. Rok 1975 -1979 - výstavba nové mateřské školy. V roce 1980 byla částečně vybudována kanalizace a veřejné osvětlení. V roce 1981 byl dokončen most přes potok Loučku. V roce 1983 byla opravena kaple. V roce 1985 bylo provedeno vyasfaltovaní místních komunikací. V roce 1988 byl na Kluzově kolem potoka opravena kamenná zídka. V roce 1989 bylo vybudováno pohostinství v KD. V roce 1991 skládka komunálního odpadu v našem katastru - buduje město Litovel. Rok 1992- přestavba mateřské školy na základní školu. Rok 1996 - zbudování tělocvičny v ZŠ. Rok 1996 - zbudování vodovodního řádu, elektrifikace obce a nové rozvody telefonu. Rok 1997 - plynofikace obce a zbudování druhého hřiště TJ Doubrava . Rok 1999 - plynofikace MŠ, ZŠ a školní jídelny.

Po listopadu 1989 došlo k řadě zásadních změn a ta nejdůležitější byla, že v roce 1990 se obec rozhodla pro osamostatnění k 1. 1. 1991. V prvních komunálních volbách v roce 1990 v Haňovicích a Kluzově zvítězila koalice nezávislých a do křesla starosty byla zvolena poprvé žena - Věra Voříšková. Současně bylo zvoleno patnáctičlenné obecní zastupitelstvo. V roce 1994 byl zvolen starostou Vlastimil Přidal z koalice nezávislých a 7-mi členné obecní zastupitelstvo. V roce 1998 byl zvolen starostou Arnošt Vogel z KDU-ČSL. Stálou pracovnicí na OÚ je od jeho založení paní Božena Přidalová.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.hanovice.cz

AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 02.12.2002 v 08:51 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA