PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Pálava - Pavlovské vrchy, horolezecká oblast [ Horolezectví ]

Pavlovské vrchy, lidově zvané Pálava, zahrnují celý rozsáhlý komplex vápencových útvarů na Jižní Moravě. Jsou rozloženy mezi Dolními a Horními Věstonicemi, Pavlovem a Mikulovem, asi 50 km na jih od Brna. Jsou zde známé a oblíbené cvičné skály moravských horolezců s množstvím výstupů všech stupňů obtížnosti. Skály jsou zasazeny do nádherného přírodního rámce a svou výškou vévodí celému kraji. Oblibu cvičných skal na Pálavě podporuje i ta skutečnost, že zdejší bohatě členěný vápencový terén má stejné horolezecké kvality jako tatranská žula a připomíná v mnohém Dolomity. Historie zlézání Pálavy sahá až do minulého století, kdy v roce 1899 objevil ing. H Bock Pálavské kopce jako ideální cvičný terén. Po roce 1945 se zde konával každý rok začátkem října tradiční celostátní sraz horolezců.

Osou Pálavy je charakteristický hřeben se třemi vrcholy. Severovýchodní, strmě vystupující nad okolí, je korunován zříceninou Dívčích hradů (zvané též Děvičky). Střední a nejvyšší Děvín (550 m.n.m.) spadá kolmými skalními útesy k širokému sedlu Soutěsky, které odděluje Děvín od jihozápadního rozlehlejšího vrcholu Obora (485 m.n.m.) s nejznámější stěnou Martinkou. Od Martinky na jihovýchod je skupina Trůnu a Vzývajícího. Poněkud stranou na jih, za obcí Klentnice, leží typický široký vrchol Stolové hory a poblíž něho zřícenina Sirotčí hrádek. V okolí jsou méně významné cvičné terény nad obcí Bavory - Bavorské skály a Sirotčí hrádek. K Mikulovu se pak celý masív postupně snižuje a ztrácí v oklní pahorkatině.

V nejbližším okolí Pálavy jsou starobylá slovanská sídliště. Novomlýnské nádrže na Dyji tvoří největší vodní plochu na Moravě. Pro svoji geologickou ojedinělost, výskyt teplomilné vegetace a vzácných živočišných druhů byla Pálava v roce 1976 vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí o rozloze asi 70 km2 s několika přírodními rezervacemi. V 80. letech byla zařazena mezi sledované oblasti v rámci UNESCO.


Dopravní přístupnost:
Dopravní spojení je nejvhodnější vlakem do stanice Popice na trati Brno-Břeclav (odtud pěšky 8 km) nebo do stanice Šakvice s možností autobusu (linka Šakvice-Mikulov) přes Strachotín, Dolní a Horní Věstonice. Pod Martinku od Horních Věstonic doleva do kopce po zelené značce.

Pro orientaci vhodná turistická mapa Pavlovské vrchy.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://jakubturek.webpark.cz

Typ záznamu: Horolezectví
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 21.12.2004 v 12:38 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA