PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Řeka Moravice [ Vodní tok ]

Hradec nad Moravicí, Řeka Moravice
Řeka Moravice
Helwigova mapa Slezska z roku 1561 ji nazývá Mora. Komenského mapa Moravy a opavského vévodství z roku 1627 uvádí německý název Mohr a český Morawice. V Urbáři panství hradeckého z roku 1574 čteme, že řeka napájela 6 velkých rybníků, rozložených mezi Hradcem a Brankou. Lov ryb byl tehdy zdrojem příjmu pro vrchnost, některé úseky se pronajímaly.

Moravice pramení na příkrých svazích Velké kotliny pod Vysokou holí v Hrubém Jeseníku v nadmořské výšce 1464 m. Její tok je 106 km dlouhý, až po soutok s řekou Opavou, která je o 10 km kratší. Také šířka obou řek je při soutoku rozdílná, Moravice má 21 m, kdežto Opava 12 m. Z celkové délky jejího toku se 53 % nachází na území opavského okresu a odvodňuje 27,5 % jeho plochy. Na řece je 12 jezů. Od Kružberské přehrady po Žimrovice tvoří 36 hluboko zaklenutých meandrů. Téměř po celé délce má Moravice charakter horské řeky. U ústí do Opavy činí průměrný průtok 8 m3/s, minimální průtok 1 m3/s, maximální 500 m3/s. Zprava přijímá potoky Lomnice a Hradečná, zleva melčský Meleček a říčku Hvozdnici, kromě četných menších. Umělé vodní nádrže byly na Moravici projektovány již v letech 1908 a 1932, k realizaci však došlo až v poválečném období výstavbou Kružberské přehrady v letech 1949 - 1956. Její přehradní zeď je 285 m dlouhá, 36,5 m vysoká, vodní hladina má délku 10,5 km, plochu 286,7 ha, objem vody činí 35,5 mil.m3 vody.
Přes Hradec vedou 2 větve skupinového Kružberského přivaděče do Ostravy, dlouhého 45 km, z toho 12 km vedeného tunelem. V 19. století využívaly vodní energie řeky četné vodní mlýny a pily, v úseku nynějšího Hradce stály nad Žimrovicemi mlýn Rozsochacký, Albrechtický a Domoradovský, v Žimrovicích stál Šulcův mlýn a pila a v Brance byly 3 mlýny: největší a nejstarší Bilerův, Trňák a Šibeňák (na území nynějšího podniku Brano). Od roku 1891 roztáčely vodní turbíny kola strojů v papírnách v Žimrovicích a až do roku 1966 se po řece plavilo až z padesátikilometrové vzdálenosti do závodu dříví.
S dostavbou druhé přehrady Slezská Harta a s jejím napuštěním klesl průtok vody v Moravici na třetinu. Proto provádí od roku 1995 Povodí Odry úpravu řečiště od Braneckého splavu až po Stránku v délce 2,2 km. Šířka nového koryta je pouze 13 m a průměrná výška vodní hladiny 22 cm se spádem toku 13 stupňů. Upravené břehy se zpevňují lomovým kamenem. Toto opatření - revitalizace - mají řece vrátit její bývalý vodní život, v důsledku soustavného znečisťování domovními spalšky během posledních 20-ti let téměř zcela vyhynulý.
Hradec nad Moravicí, Řeka Moravice
Řeka Moravice

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Vodní tok
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 26.11.2021 v 20:34 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA