PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Radnice, Valašské muzeum v přírodě [ Lidová architektura ]

101
Radnice
Poschoďová roubená stavba z roku 1770, přenesená do lázeňského parku "Hájnice”, z rožnovského náměstí. Instalována jako první objekt Valašského muzea v přírodě. S demontáží se začalo již v roce 1924, v plné kráse uvítala hosty Valašského roku v červenci 1925.

V radnici se v 18. a 19. století scházel obecní úřad a jednou měsíčně se tu konala společná schůze (valná hromada) všech v Rožnově usedlých měšťanů. Kdo bez omluvy nepřišel, byl trestán "areštem” a musel zaplatit pokutu 30 krejcarů. Svolávání obstarávali v Rožnově poslové, v jiných městech se zvonívalo.
V chodbě radnice jsou umístěny předměty z obecního inventáře, váhy a obecní vyhlášky. Na zemi u stěny leží "presy na vyvažování chalup”, pomocí nichž bylo možno zvedat horní části srubu a vyměňovat poškozené trámy.

V přízemí jsou instalovány expozice obchodu a pošty. Obchod zachycuje období první poloviny 20. století - nechyběly zde homole cukru, tvarůžky, nakládané okurky, káva, ale také např. mýdlo, kartáče nebo známé zuberské metly.

Pošta nabízí nejen dobovou ukázku úřadu, který rychle nabýval na významu, ale také možnost koupit si u obsluhujícího personálu pohlednici a s razítkem naší poštovny jej odeslat.

V hlavní místnosti v poschodí radnice měl své pracoviště obecní písař. Radní s purkmistrem zasedali kolem velkého stolu. K uložení zápisů a úředních akt, stanov, pečetí i finanční hotovosti sloužila stará cechovní truhla. Byla ve své době skutečným trezorem, nedobytnou a ohnivzdornou pokladnou. Říkalo se jí také "kovaná matka” nebo "oltář”.

Vedlejší místnost sloužila pro ubytování vzácných hostů nebo pro ubytování odvodního důstojníka. Nad postelemi je umístěna mapa silniční a železniční sítě na Moravě z roku 1870.

Vnější boční straně radnice dominuje socha svatého Floriána, ochránce města před požárem. Vedle radnice stojí tzv. "úlik”, podélná dřevěná stavba, sloužící jako skladiště nářadí k hašení požárů.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.vmp.cz

Typ záznamu: Lidová architektura
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 26.06.2003 v 20:19 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA