PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Měšťanský dům čp. 2 - 3 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Kulturní památka
Měšťanský dům čp. 2-3
Masarykovo nám. č.or. 2, č.p. 2, č.or 3, č.p. 3
č. parcely 130, 131 st., k.ú. Nový Jičín


Dva dvoupatrové domy v řadové zástavbě jihozápadní strany náměstí jsou dispozičně spojené v jeden celek úpravou z přelomu 20. a 30. let 20. století.

Dům čp. 2 renesančního původu má pozdně barokní fasádu v přízemí otevřenou dvěma půlkruhovými arkádami podloubí. Patra sepnutá vysokým pilastrovým řádem, nesoucím zalamované římsové kladí, jsou pravidelně rytmizována čtyřmi okenními osami. V detailním tvarosloví jsou okna doplněna šambránami s uchy a středním klenákem horního překladu, nadokenní římsy jsou zprohýbané, parapety prvého patra obdélné s vpadlým polem. Kladí a suprafenestry obou pater doplňuje stylizovaný vegetabilní dekor. Podloubí je zaklenuto valeně s trojúhelnými výsečemi. Po radikální přestavbě z r. 1930 z původního objektu zachována pouze část obvodového zdiva a valeně zaklenuté sklepy. Stavební vývoj domu je po této přestavbě obtížně zjistitelný, patrná je především renesanční a pozdně barokní etapa po velkých požárech města ve 3. čtvrtině 18 století. Uměřený rozvrh fasády a její dekor čerpá z klasicizujících tendencí konce 18. století.

Dům č.p. 3 renesančního původu má již klasicistně cítěnou tříosou fasádu v přízemí prolomenou dvěma půlkruhovými arkádami podloubí. Patra jsou sepnuta vysokým pilastrovým řádem, střední pilastry jsou zdvojené. Kompozitní hlavice nesou zalamované vysoké kladí. V detailním tvarosloví jsou okna doplněna šambránami s uchy a pravoúhle se zalamujícím horním překladem se závěrovým klenákem. Přímé podokenní římsy jsou u oken prvého patra doprovázeny parapety s náznakem rollwerků, zprohýbané nadokenní římsy prvého patra se štukovým vegetabilním dekorem. Oblouky arkád lemují profilované šambrány s klenákem. Podloubí je zaklenuto valeně s trojúhelnými výsečemi. Interiéry jsou důsledně plochostropé, radikálně přestavěné r. 1930. Z renesanční stavební etapy zachována pouze část obvodového zdiva a sklepní prostory a pravděpodobně klenba podloubí. Fasáda domu byla do požárů města ve 3. čtvrtině 18. století opatřena raně barokním volutovým štítem ze 17. století. Radikální přestavba z přelomu 20. a 30. let 20. stoletíi ponechala z objektu v podstatě pouze klasicistní průčelí z konce 18. století, podloubí a suterén, dispozice a interiéry domu jsou novostavbou.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 30.08.2004 v 16:48 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA