PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Měšťanský dům č.p. 27 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Kulturní památka
č.r. 8/3341
Měšťanský dům čp. 27
Masarykovo nám. č.or. 16, č.p. 27
č. parcely 106/1, 106/2 st., k ú. Nový Jičín


Dvoupatrový v jádru renesanční dům v řadové zástavbě severovýchodní fronty náměstí. Pětiosé průčelí z r. 1866 se v přízemí otevírá dvěma arkádami podloubí. Střední pilíř je zesílen šikmým omítaným opěrákem. Patra jsou horizontálně členěna dvěma kordónovými a dvěma podokenními římsami, fasáda je završena konzolovou korunní profilovanou římsou. Okna v pravoúhlých šambránách jsou doplněna nadokenními římsami nesenými dvojicemi volutových konzol. Nadřímsy druhého patra jsou přímé, v prvním patře ve středu půlkruhově vypnuté a vyplněné antikizující ženskou hlavou. V půdním polopatře je vloženo pět na koso postavených okének. Detailní tvarosloví je doplněno motivem antemionu. Valeně zaklenuté podloubí je prostoupeno jednou dvojicí styčných lunet a obkročnými výsečemi. Vstup do objektu je situován v přibližném středu podloubí, jednoduchý portál má pravoúhlé pískovcové ostění. V přízemí hloubkového dvoutraktu se uplatňují stlačené valené klenby se styčnými výsečemi, plně valené klenby s výsečemi, segmentová valená klenba a pruské placky. Vertikální komunikaci do plochostropých pater zajišťuje tříramenné pilířové schodiště se širokým zrcadlem. Renesanční dům z konce 16. století byl upravován barokně a radikálně byl přestavěn r. 1866 stavitelem Chytilem. Tato etapa takřka zcela překryla starší stavební fáze, ze kterých se zachovalo obvodové zdivo a část kleneb přízemí. Byla změněna vnitřní dispozice přízemí i prvého patra, objekt byl zvýšen o druhé patro a provedena nová fasáda. Velkoryse upravené interiéry byly doplněny dělícími prosklenými příčkami, palubkovými arketami a vysokými dřevěnými dveřmi v dřevěných profilovaných zárubních.
Část z této výbavy se zachovala doposud i přes některé nevhodné zásahy ve 2. polovině 20. století.
Na severovýchodním (zadním) konci parcely bylo kolem poloviny 19. století postaveno, dnes patrové, stavení, sestávající ze dvou tříosých dílů, přičemž severní je vyšší než jižní. Plackové klenby v přízemí severní části byly nahrazeny plochými stropy, v přízemí jižního dílu se zachovala valená klenba. Objekt byl upraven r. 1895, dílčí zásahy ve 20. století.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 31.08.2004 v 11:03 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA