PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Měšťanský dům čp. 35 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Kulturní památka
č.r. 8-3368
Měšťanský dům čp. 35
Dobrovského č.or. 1, č.p. 35
K Šatlavě
č.parcely 19 st., k.ú. Nový Jičín - Město


Nárožní dvoupodlažní dům s půdním polopatrem, v jádru renesanční stavba z poslední třetiny 16. století, přestavěná klasicistně na konci 18 století. Pseudorenesanční úprava fasády a půdní polopatro pochází z 80. let 19. století. Dílčí úpravy v interiéru byly provedeny v 2. polovině 20. století. Ve dvoře při domu čp. 35 stojí městská šatlava, vybudovaná patrně na přelomu 18. a 19. století. Průčelí domu je pětiosé, horizontálně členěné kordónovou a průběžnou parapetní římsou. V přízemí je pásová bosáž a dvojice arkád podloubí. V patře jsou pravoúhlá okna rámovaná pilastry s římsovými hlavicemi, podpírajícími volutové konzoly pod segmentovými frontony. V ploše půdního polopatra jsou oválná okénka, vložená do meandrového vlysu pod korunní konzolovou římsou. Obdobně je členěna i boční šestiosá fasáda do ulice K Šatlavě, mezi domy č.p. 34 a 35 jsou rozepjaty tři prampouchy. V podloubí je valená klenba s výsečemi, ve střední ose podloubí je pravoúhlý profilovaný renesanční portál s kolčím štítkem s měšťanskou merkou novojičínského purkmistra Thomase Heinricha v nadpraží (purkmistrem v letech 1586, 1592, 1596). Portál ústí do síně, dnes přepažené, z níž vede schodiště do patra a za ním je tunelová chodba na dvůr. V pravé části dispozice jsou dvě místnosti s valenou klenbou se styčnými lunetami, v levé části jsou menší, valeně klenuté prostory a zadní komora s raně barokní klášterní klenbou s výsečemi a štukovým zrcadlem. Dvouramenné kamenné schodiště je osvětleno střešním světlíkem. Ústí do monumentální dvoulodní síně, zaklenuté osmi poli placek na pasech, nesených středními pilíři. Místnosti patra jsou plochostropé. Pod domem jsou rozsáhlé, zčásti gotické sklepy.
Objekt ve dvoře, sloužící v minulosti jako šatlava, má téměř čtvercový půdorys, je dvoupodlažní, krytý stanovou střechou. Hladká fasáda je členěna římsami a asymetricky rozmístěnými okénky v plochém rámování. Při severní straně je novodobé vnější schodiště do plochostropého patra, v přízemí je na západní straně pravoúhlý vchod s kamenným ostěním. Interiér přizemí je zaklenut dvěma poli placek na pasech.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

AKTUALIZACE: uživatel č. 268 org. 56, 31.08.2004 v 11:28 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA