PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Biosférická rezervace Pálava [ Biosférická rezervace UNESCO ]

Poloha
Chráněná krajinná oblast Pálava zahrnuje celé území Pavlovských vrchů spolu s částí lužních lesů pod Dolní Novomlýnskou nádrží v okresu Břeclav.

Řeka Dyje se na své cestě od Znojma několikrát dotkne hranice s Rakouskem, aby pak jižně od Drnholce zahnula prudce k severu a vykroužila oblouk, dříve než se definitivně přimkne k státní hranici těsně pod Břeclaví. Ve svém objetí uzavírá nejkrásnější kout jižní Moravy, Pálavu s jejími bělostnými skalami, jarní mozaiky rozkvetlých stepí, největší moravský rybník Nesyt, města Mikulov a Valtice, lednický zámek s nádherným parkem, vinohrady na sluncem ozářených stráních, zbylé kousky podpálavských luhů s letitými duby na březích slepých ramen Dyje a teplomilné doubravy Milovického lesa. Sotva kde naleznete krajinu, která by na tak malé rozloze skrývala tolik přírodních a kulturních hodnot.

Rozloha
7 000 ha

Historie
CHKO byla vyhlášena v roce 1976. Od roku 1988 je biosférickou rezervací UNESCO

Nadmořská výška
170 - 550 m

Příroda
Pahorkatinná část CHKO Pálava je součástí vnějšího karpatského bradlového pásma, tvořeného jurskými vápenci, které díky své chemické čistotě podléhají procesům krasovění a krasové jevy se tak na území vyskytují ve značném počtu v podobě škrapů, škrapových polí, závrtů a jeskyní menších rozměrů. Největším jeskynním systémem je jeskyně na Turoldu. Zbytek území tvoří pískovce, písčité slíny, spraše a sedimenty Dyje. Důsledkem pestrého podloží je bohatost a rozmanitost rostlinných společenstev. Nejcennější a nejpestřejší je květena lesostepí a stepí. Významná je i ornitologická lokalita Křivé jezero.

Přírodní zajímavosti
Děvín - Kotel- Soutěska, Křivé jezero, Slanisko u Nesytu, Tabulová, Anenský vrch, Kienberg, Kočičí kámen, Kočičí skála, Růžový kopec, Liščí vrch, Svatý kopeček, Turold. O těchto i dalších lokalitách vám podá informace správa CHKO.

Hlavní turistická centra
V okolí CHKO najdete několik významných měst, která mají dobré možnosti ubytování a stravování. Mezi nimi jsou Břeclav, Mikulov, Hodonín či poněkud vzdálenější Brno.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Biosférická rezervace Pálava
Náměstí 32
692 20 Mikulov
Česko (CZ)

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.UNESCO.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 21.12.2004 v 09:43 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA