PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Muzeum Mohelnice [ Muzeum ]

Muzeum Mohelnice
Budova muzea v Mohelnici
Historie budovy dnešního muzea sahá hluboko do středověku. Již ve 2. polovině 13.století si zde zřídil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka opevněné sídlo. Počátkem 16. století byla budova rekonstruována a vyzdobena zajímavými freskami. Jedna z nich je dochována v nynější obřadní síni.

Muzeum bylo v Mohelnici slavnostně otevřeno 17. června 1923 v prostorách staré radnice. Do stávající budovy však bylo přemístěno až v roce 1957.

Dne 30. listopadu 2005 byla otevřena expozice Z dějin Mohelnicka, která svými historickými předměty, pregnantními texty a nápaditým uměleckým ztvárněním uvádí do dějů, které prožívali naši předkové. Keramické nádoby a železné předměty připomínají osídlení na Mohelnicku od 11. do 15. století. Kopie listin, archeologické nálezy a fotografie objektů dokumentují stavební a hospodářský rozvoj města Mohelnice ve 13. až 16.století, včetně mohelnického hradu, farního kostela a tzv. biskupského domu. V první místnosti zaujme kolekce loštické keramiky s proslulými loštickými poháry, mohelnický poklad pražských grošů, gotická socha Krista Vítězného a meč, kterým pravděpodobně bojoval jeden z účastníků bitvy u Zvole. Cechovní postavníky jsou ozdobou druhé místnosti, v níž jsou vzpomenuta mohelnická řemesla, obchod a správa města. Prostoru vévodí hodinový stroj z kostelní věže, můžeme zde vidět autentické předměty obecního sluhy, ponocného, ale i klobouk primátora města. Kabát postiliona připomíná poštovní stanici v Mohelnici na trase z Olomouce do Prahy.

Nahlédnout do života měšťanů 19. století nám dává bohatý soubor textilií a oděvů ve třetí místnosti, která je zařízena jako měšťanský pokoj v 19. století. V další místnosti se návštěvník seznámí mezi jiným i s menšími průmyslovými podniky v Mohelnici, povětšinou již zaniklými, ale také s někdejším dolováním tuhy u Svinova a železné rudy u Květína. Nápaditě jsou instalovány aranžovány scény - interiéry školního kabinetu, krejčovské dílny a holírny, které navozují atmosféru první poloviny 20. století. Z let poválečných neujdou pozornosti šachové figurky z chlebového těsta, které byly vytvořeny v letech 1953 až 1954 ve věznici na Mírově jedním z vězňů odsouzených v politických procesech v padesátých letech 20. století, nebo autentické fotografie lékařů vězněných na Mírově, pořízené pomocí čoček z brýlí.

V malé galerii výtvarného umění nechybějí jména jako F. J. Schimek, W. Sekanina, F. Hoplíček, J. Přílezský, H. Šilberský, J. Štipl, J. Podolský, E. Jeřábková-Štiplová, V. Urbánková a V. Opravil.

Závěr expozice patří historii i současnosti elektrotechnické výroby, prezentované dnes mohelnickou firmou Siemens, ale také výrobci světlometů a dalšího příslušenství automobilů, firmě HELLA AUTOTECHNIK a štěrkovně a pískovně Kámen Zbraslav v Mohelnici.

VSTUPNÉ:

Stálá expozice:
Plné vstupné: 20,- Kč
Žáci, studenti, senioři: 10,- Kč
Region Card: 10,- Kč
Skupiny žáků a studentů: 5,- Kč

Výstavy:
Plné vstupné: 10,- Kč
Žáci, studenti, senioři: 5,- Kč
Skupiny žáků a studentů: 5,- Kč
Region Card: 5,- Kč


Rodinné pasy sleva 5% z celkové částky.


Vstup zdarma:
AMG, ICOM, děti do 6 let, zdravotně postižení

PROVOZNÍ DOBA:

Pondělí: Zavřeno
Úterý: 09:00-12:00, 13:00-16:00
Středa: 09:00-12:00, 13:00-16:00
Čtvrtek: 09:00-12:00, 13:00-16:00
Pátek: 09:00-12:00, 13:00-16:00
Sobota: 09:00-12:00, 13:00-16:00
Neděle: Zavřeno

Muzeum bude dne 01.05.2008 z technických důvodů uzavřeno.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Muzeum Mohelnice
Kostelní nám. 3
789 85 Mohelnice
Česko (CZ)
Muzeum Mohelnice
Obřadní síň mohelnického muzea se vzácnou freskou

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.muzeum-sumperk.cz

Typ záznamu: Muzeum
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 49, 29.04.2008 v 13:07 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA