PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie Hůrky [ История (архивный документ) ]

První zaručená zpráva o vsi je z roku 1383, kdy byla Hůrka spolu s Jeseníkem prodána pány z Kravař Vilémovi z Kortenlangen a zde se také uvádí již bezpečně česky jako Horka. Od 15. století byla ves trvale součásti starojičínského panství.

Obec Hůrka byla samostatnou obcí od roku 1850 v soudním i politickém okrese Nový Jičín. Typická zemědělská vesnička si po celou dobu své existence uchovala český charakter. Přifařena byla do Starého Jičína. V soukromých domech se zde učilo už od roku 1773, škola byla založena v letech 1863-1866, kdy byla postavena první školní budova. Dnes je v obci nižší stupeň základní školy. Po Mnichovu 1938 připadla Hůrka do zabraného sudetského území, přestože byla výhradně českou obcí, v níž nežila ani jedna německá rodina. Po druhé světové válce byly na katastru obce vybudovány sběrné studny a později čerpací stanice Severomoravských vodovodů a kanalizací. Na části území se prostírá Horecký les, který spravoval lesní závod ve Frenštátě pod Radhoštěm. JZD bylo v Hůrce založeno v r. 1953 a roku 1972 se připojilo k JZD Jesenicko se sídlem v Jeseníku nad Odrou, dnes Zemědělské obchodní družstvo Jesenicko.

Kulturní památkou obce je kaple sv. Anny z roku 1840.
Obecní pečetidlo ž roku 1749 neslo ve štítě obraz stojícího býka provázeného nahoře třemi hvězdami.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Ivana Náplavová org. 56, 28.11.2003 v 16:24 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA