PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Historie obce Pražmo [ Historie (archivní dokument) ]

V roce 1777 majitel frýdeckého panství Jan Nepomuk Ferdinand hrabě Pražma oddělil část pozemků patřících obcím Morávka a Raškovice, a v blízkosti jelení obory založil obec nesoucí jeho jméno.

Při svém založení dostala obec do znaku jelena stojícího mezi dvěma jedlemi. Tento znak byl použit pouze na pečeti. Až v roce 1996 byl obci udělen znak a prapor. Ve znaku je zlatá jelení hlava v modrém poli. Provedení vychází ze znaku zakladatele obce a barevné řešení ukazuje příslušnost k někdejšímu těšínskému knížectví.

Hrabě Pražma přidělil 58 původním obyvatelům obce společnou pastvinu Zlaň o rozloze 35 hektarů, na níž mohli pást svůj dobytek. Spoluvlastnictví těchto pozemků přetrvalo až do současnosti.

Počet obyvatel obce se výrazně zvýšil v 70. a 80. letech minulého století, kdy Lesní závod Frýdek-Místek přestavěl zastaralé dílny na velké opravárenské středisko a snažil se vytvořit dobré zázemí pro své zaměstnance výstavbou nových bytových domů.

Kostel na Pražmě má starší historii než samotná obec. Již v roce 1762 byl postaven na místě dnes již zrušeného hřbitova dřevěný kostel. Toto území tenkrát patřilo Morávce. Občané Morávky nechtěli založením Pražma přijít o svůj kostel a žádali vrchnost, aby pozemky nadále patřily Morávce a byly takto zaknihovány. Hrabě žádosti vyhověl, a teprve ve druhé polovině 20. století byly tyto pozemky převedeny Pražmu. Přesto se farnost dodnes jmenuje Morávka.

Samostatná farnost Morávka byla zřízena v roce 1785 a prvním farářem se stal Jan Ešing. Ten také posvětil základní kámen nového zděného kostela. Stavba trvala 10 let a byla dokončena v roce 1817. Kostel je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. Hlavní oltář postavil frýdecký sochař Švrček v roce 1859. Současná podoba presbytáře je z roku 2002.

Starý dřevěný kostel byl zbořen v roce 1875 a na jeho místě stojí kamenný kříž. Také starý hřbitov u kostela je již zrušený a k pohřbívání slouží hřbitov na Zlani.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.prazmo.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 11.03.2010 v 13:35 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA