PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Trasa Králíky - chata Na Hedeči - Králíky [ Turistická trasa ]

Králíky náměstí-V černém dole-U studánky-chata na Hedeči- Mariánský kopec,klášter-Králíky náměstí
Typ: pěší
Náročnost: nenáročná
Čas.náročnost: polodenní
Restaurace: Králíky - tři hotely s retauracemi v centru města, možnost ubyt., celoroční provoz, chata na Hadeči - omezený sezónní provoz
Délka 8 km
Délka čas 2,75 hodin
Převýšení +220 m
Snížení -220m
Nejnižší bod 550 m
Nejvyšší bod 770 m

Příjezdové místo: Králíky - vlak, trať č. 025, autobusy ze Zábřehu, Prahy, Jeseníku a Hanušovic.
Výchozí místo: Králíky, náměstí - parkoviště.
Časový rozvrh: Králíky, náměstí - chata na Hedeči 5,5 km (2 hod.) - Mariánský kopec, klášter 0,5 km (1/4 hod.) - Králíky, náměstí 2 km (1/2 hod.).
Celkem 8 km, 2 a 3/4 hodiny.

Náročnost: nenáročná vycházková trasa, stoupání k chatě na Hedeči a sestup zpět do Králík.
Nejvyšší bod: Mariánský kopec 770 m.

Pozoruhodnosti: Králíky - klasicistní radnice, kostel sv. Michaela, muzeum; klášter na Mariánském kopci - poutní barokní bazilika, výhledy; ve městě i okolí mramorové sochy účastníků soch. sympózií "Ožívání mramoru".

Popis trasy:
Z náměstí v Králíkách se vydáme eleně značenou cestou, která nás přes Malé náměstí, ulicemi Růžovou a Karla Čapka dovede na okraj města, odkud je výhled směrem k Suchému vrchu. Alejí a po louce se dostaneme do lesa až k místu zvanému U laviček. Zde zatočíme vlevo a mírným stoupáním dojdeme k místu zvanému V černém dole. Odtud obloukem pod kótou Lískovce (776 m) se pohodlnou cestou nad údolím Tiché Orlice dostaneme k silnici nad obcí Horní Orlice. Stálým mírným stoupáním pokračujeme kolem místa U studánky, kde je pramen pitné vody a obrázek P. Marie, až do vísky Dolní Hedeč. Kolem chaty na Hedeči, kde je omezený sezónní provoz, pokračujeme ke kostelu a klášteru na Mariánském kopci. Zde na vrcholu je klášter servitů, později redemptoristů, s poutním kostelem Sedmibolestné P. Marie. Je to trojlodní barokní bazilika postavená v letech 1696 až 1700. Zakladatelem byl královehradecký biskup T. J. Becker. V klášteře jsou barokní ambity z let 1701 až 1704. V r. 1848 klášter s kostelem vyhořel. Redemptoristé kostel pronikavým způsobem renovovali. Původní oltáře byly přeneseny do ambitů, vnitřek kostela byl zařízen pseudorenesančně. Od kláštera jsou překrásné výhledy na skupinu Suchého vrchu, Kralický Sněžník a na celou Kralickou kotlinu s městem Králíky. Po rozhledech z Mariánského kopce pokračujeme v další cestě po zeleně značené cestě (souběh se žlutou značkou) nejprve schodištěm a poté alejí, ve které jsou po obou stranách kapličky. Projdeme barokní bránou s plastikami pocházejícími z let kolem r. 1700. Odtud po krátké chvíli dojdeme na náměstí v Králíkách. Králíky jsou původně hornickým městem, v jehož okolí se dobývalo železo a stříbro. Na náměstí najdeme starou klasicistní radnici (dnes muzeum) z let 1795 - 1796. Bývalý hostinec Zlatá labuť (čp. 358) má v přízemí renesanční klenby, ve Štítě je datován rokem 1736. Původní Luteránská modlitebna z r. 1576 byla v r. 1610 přestavěna na kamenný kostel, který byl v letech 1768 - 1778 barokně přestavěn na kostel sv. Michaela. Nad portálem do předsíně je barokní reliéf Krista z doby kolem r. 1700, vnitřní zařízení je z doby kolem r. 1768. Na Malém náměstí najdeme morový sloup se sochou P. Marie z doby kolem r. 1730.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.sumperk.info.cz

Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 16.07.2003 v 10:48 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA