PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ



DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Naučná stezka Stříbrný chodník v Odrách - zastavení č.4 [ Доска для информации ]

Naučná stezka "Stříbrný chodník" v Odrách

Naučnou stezku zřídila v roce 2000 70/13 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Odrách za pomoci členů Klubu historie dopravy z Ostravy a AVZO Odry.

Zastavení č. 4 - Les

V dávné minulosti lesy vznikaly, vyvíjely se a zanikaly bez zásahu člověka. Jejich složení nejlépe odpovídalo převládajícímu klimatu, půdnímu typu, vodnímu režimu i poloze místa. Vyznačovaly se velkou stálostí a odolností vůči nepříznivým vlivům prostředí.

Člověk však začal les mýtit nejprve pro potřebu zemědělství, později pro rozmáhající se průmyslovou potřebu. Po mnoho století měl les jen jedinou funkci - produkci dřeva - a tak se začalo s vysazováním monokultur (hlavně smrkových) bez ohledu na vhodnost lokality. Výsledkem jsou kůrovcové kalamity, které vedou k narušení stability porostů a odolnosti vůči větru, mrazu a sněhu. Dále dochází ke špatné přirozené obnově lesa a k narušení jeho vodohospodářské funkce (následkem jsou záplavy).

Značná část trasy naučné stezky prochází lesními porosty na západních a jižních svazích Pohořského kopce. Nadmořská výška se pohybuje od 280 až po 480 m. Místní lesy patří orograficky do celku Nízký Jeseník, klimaticky do oblasti mírně teplé s průměrnými ročními teplotami 6 - 8 °C a s průměrným úhrnem srážek 670 - 780 mm za rok. Vegetační doba má průměrnou délku 140 - 160 dní v roce a průměrný počet dnů, ve kterých leží sněhová pokrývka je 60 - 80 za rok. Mrazivých dnů je průměrně za rok 110 - 130. Nejsilnější a nejčastější větry vanou od jihu, jihozápadu a severu.

Celý lesní úsek trasy prochází porosty převážně 100 až 150 let starými, které jsou již za vrcholem fyzické a fyziologické zralosti (výskyt hniloby kmene, prosychání korun až odumírání celých stromů). Protože se pod těmito porosty vyskytuje velice životaschopné přirozené zmlazení buku a dubu, bylo započato s obnovou těchto lokalit.

Les, kterým procházíte, je součástí myslivecké honitby. Ze srstnaté zvěře se zde vyskytuje daněk skvrnitý, jezevec lesní, kuna lesní a skalní, lasice hranostaj a kolčava, liška obecná, srnec obecný a zajíc polní. Z pernaté zvěře to jsou holub doupňák i hřivnáč, jestřáb lesní, kalous ušatý, káně lesní, krkavec velký, poštolka obecná, puštík obecný, včelojed lesní a výr velký.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.odra.ecn.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 26.07.2003 v 13:54 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA