PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY UVODNI STRANA UVODNI STRANA HLAVNÍ STRANA HLAVNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVEHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ VYSOČINA PRAHA STREDOČESKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ

ENCYKLOPEDIE FoS
Základní informace o FoS ČR
Adresář FoS
Partneři FoS
Folklorní festivaly FoS ČR
Folklorní soubory FoS ČR
Folklorní materiály
Folklorní projekty
Folklor a media
KALENDÁŘ FOLKLORU
Folklorní akce a lidové umění
Festivaly FoS ČR
ZAHRANIČNÍ AKTIVITY FoS
Zahraniční aktivity
Zahraniční festivaly
Výměny a nabídky
Kolečka a půlkolečka
AKTUALITY A ZPRÁVY
Aktuality, novinky, zprávy, ...
Poskytované dotace
Archiv článků
FOLKLOR A TRADICE
Časopis Folklor
Folklor a lidové tradice v ČR
Etnografické členění ČR
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla
Kroje a lidové oblečení
SLUŽBY
Vyhledávací centrum
Pro registrované

Časopis FOLKLOR


DOPORUČUJEME
Zpíváme pro radost
 
 

Archeologická lokalita Staré Město Na Špitálkách [ Archeologická památka ]

Staré Město "Na Špitálkách"
Celostátní atraktivita

Popis:

Rekonstruovaný půdorys části velkomoravského kostela z padesátých let 9. století, kolem kterého byl odryt hřbitov s 56 kostrovými hroby s bohatou výbavou - např. jedinečným stříbrným terčíkem s reliéfem sokolníka, svědčící o sídelním dvorci moravského velmože.
Veřejnosti volně přístupné jsou archeologické lokality - Národní kulturní památky Staré Město - Špitálky s půdorysem velkomoravského kostela.

Lokalita:
Osada na Špitálkách

Datace lokality:
9. století

Další informace:
Vznikla srůstem několika samostatných sídlišť a pohřebišťv souvislé osídlení, které se rozkládá na jižní staroměstské ostrožně, obtékané na severní a východní straně potokem Salaškou. Vrcholovou kótu 196 m n.m. přetíná silnice, směrovaná východ - západ, která dělí ostrožnu na dvě části. Jižní část má místní název Špitálky. Na této ploše bylo prozkoumáno 74 sídlištních objektů v jižní části a 158 hrobů a půdorys kostela v části severovýchodní. Sídliště existovalo delší dobu, neboť hroby i sídlištní objekty se místy prolínají. I pohřební ritus dokazuje vývoj, neboť nejstarší hroby jsou žárové v popelnicích, pozdější v hlubokých hrobových jamách - kostrové, datované svou výbavou do období Velké Moravy. Vývojový proces je zakončen několika hroby mělce zahlouběnými s chudým inventářem z 10. století. Rovněž sídliště zaznamenává vývoj, který se sledoval na nalezeném materiálu ze zahlouvených jam, z nichž se dají zjistit obilní jámy, pozůstatky železářských a kovoliteckých pecí. Nejdůležitějším objektem je kostel, jehož jižní polovina se nezachovala. Je orientovaná, loď pravoúhlá. Na západní straně je předsíň - narthex. Apsida na východní straně je protáhlá . Narex je přistavěn v sedmdesátých letech 9. století. V narthexu a v nejbližším okolí bylo odkryto 56 hrobů. Kostel byl zničen počátkem 10. století.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.SlovackeMuzeum.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 02.01.2004 v 15:51 hodin

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
 
FOLKLORNÍ FESTIVALY
FOLKLORNÍ AKCE
TURISTIKA